Att leva med en fobi

Spindel
Spindel Copyright YLE/Jari Flinck

Hur är det att lida av en fobi? Varför utvecklar man en fobi för något? Simon Häger har lidit av en fobi för fåglar, och han diskuterar sina upplevelser i Min Morgon tillsammans med psykolog Axel Aminoff.

- En fobi är en form av rädsla och det som karaktäriserar en fobi är att de ofta är irrationella. Det kan finnas olika orsaker till fobier, till exempel naturliga fobier som rädsla för ormar eller spindlar, där det är vår biologi som spelar in. Vi har lärt oss att de är farliga. Det kan även ha att göra med en tidigare traumatisk upplevelse, säger Axel Aminoff.
Simon Häger har själv kämpat med fågelfobi, och den har periodvis kraftigt begränsat hans liv.
- Jag har till exempel inte kunnat sitta på en uteservering på ett café, jag har alltid behövt sitta inomhus på grund av min fobi, säger Simon Häger.

I videoklippet överst kan du titta på studiodiskussionen om fobier och i det nedre klippet svarar Axel Aminoff och Simon Häger också på tittarnas frågor.

Ur Min Morgon 12.09.2011
Programvärdar: Bettina Sågbom och Matilda Gyllenberg
Produktion: Cityportal Ab
De medicinska råden på denna webbplats är riktgivande. Kontakta alltid hälsovården ifall du oroar dig för din hälsa.

Anknyter till program

Hitta relaterat innehåll

Publicerad . Uppdaterad