Borgå gymnasium målas tidigast om ett år

borgå gymnasiums fasad
Två lager målning måste blästras bort innan gymnasiet kan få en ny yta. borgå gymnasiums fasad Copyright YLE/Chanette Härus


Borgå gymnasium är i stort behov av en fasadrenovering. Målningen flagar och på sina håll också rappningen.

Projektingenjör Tony Lökfors vid Borgå stads lokalitetsavdelning säger att målningen flagar på grund av att man begick ett tekniskt fel då gymnasiet förra gången målades. Den gamla färgen lämnades under men borde enligt alla konstens regler först ha blästrats bort. Resultatet är nu att det senaste målningslagret lossnar.

När Borgå gymnasiums fasad ska ytbehandlas är inte ännu klart, men Lökfors säger att det kan ske tidigast om ett år. I år finns det inte pengar för ändamålet.

Projektet beräknas ta två eller tre månader i anspråk och kosta mellan 200 000 och 300 000 euro.

Publicerad . Uppdaterad

Kommentarer

Inlagt av 1808-09 (ej verifierad)

Ok ett tekniskt fel har skett.
Vem har godkännt att ett dylikt "tekniskt fel" har gått igenom vid mottagning av arbetet. Mao nån har ju från stadens sida godkänt utförande o resultat ...............
Eller fick dom göra det på natten när övervakaren sov ........

Inlagt av En skattebetalare (ej verifierad)

Helt otroligt vilka misstag som 'tillåts' inom Borgå Stad. Om jag inte tar helt fel finns samma ansvariga personer fortfarande på Stadens lönelistor. Inom privata sektorn skulle dylika misstag ha lett till sparken med omedelbar verkan. Inte undra på att Stadens ekonomi är så katastrofal som den är. BG fasaden är bara ett av många tilläggsräkningar Lokalcentralen lyckats förorsaka oss stackars skattebetalare.

Inlagt av Pärre (ej verifierad)

Till och med en amatör som jag har förstått, att om jag vill måla mina fönsterkarmar eller köksstolar med ny färg, så bör den gamla färgen först avlägsnas - eller åtminstone skrapas med sandpapper så att den blir matt för att den nya målningen skall fästa. Vad sysslar egentligen Borgå stads tjänstemän med?? Borde inte ingenjörer veta vad som gäller och hur man bygger?? Detta kallas att slösa med pengar!! Oh Gosh....!

Inlagt av Borgå Bisin (ej verifierad)

Börjar låta som en och samma berättelse dethär. Först hade vi Kvaba var man skulle göra lite reparationer. Sen sades att de hade gjorts men man fick ta tillbaka detta när det framgick att reparationerna inte hade gjorts. Vattnet droppar in i LYPAs gymnastiksal, även efter att taket har blivit reparerat.
Vad är gemensamt med gymnasiets fasad? är det samma ansvariga personer som ligger bakom den bristande övervakningen?

Inlagt av 1808-09 (ej verifierad)

Bäste BUM du har helt rätt entreprenören har klåpat.
MEN pointen är den att någon har tagit emot/ godkänt ett arbete som inte fyller kraven.
Och tyvärr återspeglas detta klåperi allt för ofta i fråga om Borgå stads beställings arbeten.