Finland leder över Schweiz

Finland är på väg mot sin tredje seger i hemma-VM i ishockey. I tiden 51.56 förde Valtteri Filppula med sitt andra mål för kvällen upp Lejonen i ledning med 5-2.
Lejonen gjorde också öppningsmålet i tisdagskvällens match mot Schweiz. Jarkko Immonen nätade på Janne Niskalas och Anssi Salmelas förarbete.
I tiden 6.30 förde Jarkko Immonen upp i Finland i ledning som höll sig ända till den sjätte spelminuten i den andra perioden. Då tvingades Finland kapitulera för första gången i detta VM. Andres Ambühl fick äran att vara den första att sätta in pucken bakom Lejonens starka målvaktsduo.
Finland fortsätter att rotera på målvaktsposten. I tisdagens match mot Schweiz vaktas Lejonens mål av Kari Lehtonen. I öppningsmatchen i fredags höll Lehtonen nollan då Finland besegrade Vitryssland med 1-0. I söndags var det Petri Vehanen som var felfri då Lejonen vann över Slovakien med samma siffror, 1-0.
Men den schweiziska glädjen räckte inte länge för bara 21 sekunder efter utjämningen låg pucken bakom alplandets målvakt Reto Berra. Den här gången var det Leo Komarov som lyckades i målskyttet. Assisten gick till Joonas Järvinen och Jesse Joensuu. Tio minuter senare var Jarkko Immonen igen på rätt plats i rätt tid och sköt in 3-1 på pass av Janne Pesonen och Mikael Granlund. Men en minut senare - under Jesse Joensuus utvisning - reducerade Schweiz igen. Den här gången var det Roman Wick som satte in Mark Streits skott.
Sedan steg första kedjan i allmänhet och Valtteri Filppula i synnerhet fram. Detroitanfallaren gjorde två mål och förde upp Finland i en relativt trygg 5-2 ledning.
Det schweiziska laget åkte på ett avbräck under söndagens seger mot Vitryssland. Tvåmålsskytten Simon Moser skadade sig i slutet av matchen och knäskadan var så allvarlig att hans VM-turnering är över.

Kommentarer
Målvakter
Hej alla
Jag tycker att de inte är så stor skillnad vem av dom finska målvakterna som står
Tycker personligen att de är dom bästa finska mållisarna som är i vm och dom har slitit för de skulle va roligt om pekka rinne skulle kunna komma också då har finnarna dom 3 klart bästa målvakterna i världen tycker jag
Med Vänliga Hälsningar
en kille från den vackra ön ÅLAND
som älskar att se de BLÅ/VITA Lejonen vinna KULTA HYVÄÄ SUOMI
Håller helt med! Två olika
Håller helt med! Två olika målvakter och två nollor kan det bli bättre ?
Jag har lite svårt att se vem som är bättre.. Lehtonen har kanske lite mer NHL "status" , men Vehanen stod i fjol i VM och har kanski lite mer VM erfarenhet!
Finland har nog de klart bästa burväktarna!!
KÖR HÅRT SUOMI!!
Skulle vara jäkligt nice om
Skulle vara jäkligt nice om Pekka Rinne skulle komma!
Nej Rinne behövs absolut inte
Nej Rinne behövs absolut inte...vad skall vi med 3 toppmålvakter?...snart kommer ju Lehtonen att stå varenda match ändå...
Ta inte in Rinne mitt i ett
Ta inte in Rinne mitt i ett VM ! Behövs inte !
svårt val
Vehanen släpper mycket mer returer än lehtonen men åandra sidan kan vehanen göra riktigt sjuka parader ibland! typ som denna http://www.youtube.com/watch?v=lrJdZSIft38
De kan konsten att stoppa buckar!
Vi har nu så goda målvakter att det enda jag är rädd för är att backar blir lite för övermodiga och tror att de kan stoppa allt som kommer flygande.
Fantastiskt! Parad i
Fantastiskt! Parad i världsklass !
tröga yle
just nu meddelar SVT att Slovakien sensationellt slagit USA. Kolla hur länge det dröjer innan yle vaknar upp!
Finland - Schweiz
Jag tror finlands målproduktion kommer igång mot Schweiz. Tippar 4-0 ikväll...
http://sportbloggarn.blogspot.com/2012/05/infor-finland-schweiz.html