Metso ger vården en sjua

Omsorgsdirektör Juha Metso
Omsorgsdirektör Juha Metso Copyright Yle/Sofia Ekblom

En stor del gör vi bra, men vi har brist på läkare och vi försöker hela tiden förbättra situationen, säger Esbos omsorgsdirektör Juha Metso.

Enligt Metso finns det i Esbo så många arbetsmöjligheter inom den privata sektorn för läkare och annan vårdpersonal att det är svårt att locka personal till stadens vakanser.

Ett annat problem är att det är svårt att få personalen att stanna kvar och därför försöker staden utveckla ledarskapet för att göra kommunens vårdjobb mera lockande. Om personalen byts ofta betyder det att det att man sällan träffar samma läkare mer än en gång och då lider kontinuiteten och kontakten mellan vårdpersonal och patient.

Metso påpekar att staden har fått ett tjugotal nya läkare i år och att man hela tiden försöker utveckla vården. Själv skulle han ge stadens hälsovård skolvitsordet sju.

32 fullmäktigeledamöter har skrivit en fullmäktigemotion där man kräver att kortare vårdköer och ökade resurser för hälsovården i Esbo.

Publicerad