Sporthörnan med fokus på OS

60 dagar återstår tills sommar-OS i London kör igång. Sporthörnans panel bestående av Bror-Erik Wallenius, Alf Strömberg och Toni Kallio granskade den finländska OS-truppen samt starten på friidrottssäsongen.
Efter olympiska kommitténs val på torsdag består den finländska OS-truppen av 30 idrottare. Seglingen är bäst representerad med elva idrottare i sju olika båtlag. Friidrottare och skyttar finns det fyra stycken av tillsvidare. Två representanter i judo, kanot och badminton samt en i brottning, hästsport, taekwondo och simning är klara för OS.
Panelen är försiktigt optimistiska gällande seglarnas och skyttarnas medaljchanser.
- Det är himla intressant att vi har blivit en seglarnation.Vad har hänt? Hur är det möjligt? Det undrade Yle Sportens Toni Kallio.
- Det har blivit blåsigare somrar, var Bror-Erik Wallenius på Kallios frågor.
Stavhopparen Jere Bergius är i praktiken klar för OS efter att han klarade kvalhöjden 572 på lördag. Han meddelade att målsättningen är att nå final både vid EM i Helsingfors och vid OS i London. Sportpanelen tror att Bergius målsättning är realistisk.
- Efter det hoppet är finalplats minimimålsättning för Bergius, tyckte Alf Strömberg.
Debatten leddes av Micke Oivo.
- Lägg till ny kommentar
