Raseburgaren utvärderad

Raseburgaren ska serveras bland annat på restauranger
Raseburgaren ska serveras bland annat på restauranger Copyright Yle / Robin Lindberg

Raseburgaren får godkänt av skolelever. Då den nya fiskburgaren serverades i skolorna i Raseborg i mitten av maj fick skoleleverna betygsätta raseburgaren.

45 procent av eleverna ansåg att raseburgaren var god eller jättegod. 27 procent tyckte att den inte var något vidare eller att den inte alls smakade.

3000 skolelever smakade på raseburgare. Av dem svarade 70 procent på enkäten.

Hitta relaterat innehåll

Publicerad . Uppdaterad

Kommentarer

Inlagt av Kocke Pihlström (ej verifierad)

Trots att en betydande del av skoleleverna gillade Raseburgaren så hoppas jag att den inte blir "skolmat". Idag får skolmaten i tillredningskostnader inte överstiga 80 cent per portion. Att man med dessa priser kan åstadkomma så god mat som man får i våra skolor är ett litet under. Raseburgarens ingredienser kostar betydligt mer. Har någonstans läst att den kostar c:a 2 euro att tillreda. Det är kostnaderna som gör att jag motsätter mig att den blir "skolmat". Pojkar i åk 8 och isynnerhet i åk 9 blir inte mätta av en Raseburgare utan det behövs mycket mat för att orka med skolarbetet.
Under olika evenemang som arrangeras i Raseborg skall däremot Raseburgaren finnas på menyn. Också de vuxna i Raseborg tycks gilla den. På Fiskens dag som arrangerades den 26 /5 -12 på torget i Ekenäs gick alla Raseburgare åt och många blev utan.