Carl Haglund är SFP:s nya ordförande

Carl Haglund är Svenska Folkpartiets nya ordförande. Partidagen valde Haglund till ny ordförande i Karleby i dag. Rösterna föll 144 till Haglund och 106 till Henriksson.

Carl Christoffer Haglund

  • född 29.3.1979 i Esbo
  • gift, två barn
  • ekonomie magister från Hanken
  • Europaparlamentariker 2009 -
  • medlem i Esbo stadsfullmäktige
  • chefredaktör för Studentbladet 2001
  • förbundssekreterare för Svensk Ungdom 2001-2005
  • en av grundarna och chefredaktör för Tidningen Papper 2005-2007
  • specialmedarbetare för Svenska ministergruppen 2007-2008
  • statssekreterare för kulturminister Stefan Wallin 2008

Den 33-åriga europaparlamentarikern hade ett klart försprång till sin motkandidat, justitieminister Anna-Maja Henriksson.

De 250 delegaterna välkomnade sin nya ordförande med rungande applåder. Haglund stöddes speciellt av SU som hoppas se en föryngring av partiet.

I och med att Haglund blir ordförande övertar kommunalpolitikern Nils Torvalds hans plats i Europaparlamentet. Haglund har tidigare meddelat att han gärna blir försvarsminister om han väljs till partiordförande.

Haglund tillträder som ordförande genast. Anna-Maja Henriksson lär fortsätta som justitieminister.

Henriksson fortsätter som vice ordförande

Anna-Maija Henriksson dolde inte sin besvikelse efter att SFP:s ordförandeval var avgjort. Samtidigt gratulerade hon och gav sitt fulla stöd till den färska ordföranden Carl Haglund.

- Jag känner mig lite utmattad och lite besviken men samtidigt vet jag att vi har världens bästa rörelse och jag kommer att gå vidare, sade hon.

Henriksson kämpade in i det sista för att vinna valet. Man ger sig inte i ett sådant här val om man inte vill vinna, sade hon.

av Heidi Herrmann och Stina Sirén

Publicerad . Uppdaterad

Kommentarer

Inlagt av cinderella (ej verifierad)

Svagt men väntat.Synd att sfp:arna inte förstod eller vågade välja en stark intelligent kvinna.Är ni rädda för kvinnor eller tycker ni kanske inte om kvinnor?

Inlagt av Lasse (ej verifierad)

Gubbarnas, bästa brödernas och smågossarnas parti!