Halla-aho avgår inte som ordförande
Publicerad . Uppdaterad

Sannfinländarnas riksdagsledamot Jussi Halla-aho tänker fortsätta som ordförande för riksdagens förvaltningsutskott. I fredags dömde Högsta domstolen Halla-aho till böter för bland annat hets mot folkgrupp på grund av hans bloggskriverier.
Halla-aho säger nu att han inte kommer att lämna sin ordförandepost i utskottet på grund av domen, som han anser är orättvis.
I ett pressmeddelande skriver Halla-aho att domen inte har någon inverkan på hans riksdagsarbete eller på hans beslut att ställa upp i kommunalvalet i höst. Enligt Halla-aho tänker varken han eller Sannfinländarnas riksdagsgrupp ompröva beslutet om vem som ska leda förvaltningsutskottet.

Kommentarer
Har läst endel i koranen
Bör finnas åtminstone en sanningssägare i riksdagen, han kan gott fortsätta.
Brott och straff
Detta är inte av Dostojevki utan en smärre kommentar.
Ett talesätt säger att ger man fanen lillfingret så tar han hela handen? Jag hoppas att vi inte luckrar upp moralen i Finland? Men om en populistisk politiker av Halla-ahos förmat inte förstår vad han gör, så borde samhälle och kolleger veta det och visa det. En som blivit dömd för hets mot folkgrup är knappast värdig en ordförabde post någonstans?
Större dagsböter utdelas om man urinerar i en portgång
Halla-ahos dom är 400 euro i böter, en stor del som läser artikeln och har körkort har överhastighetsböter på mycket större belopp, skall de dessutom mista sina jobb ? tror att många stolar skulle bli lediga i riksdagshuset.
Att säga sanningen innebär inte att man skall skymfa!
Ordförandeposten i förvaltningsutskottet må ha givits åt Halla-aho men det borde vara möjligt för resten av riksdagen att kräva att S-finnarna byter ut honom mot en oförvitlig, icke straffad person!
Man ska kunna säga vad man tycker utan att använda skymfande tillmälen. Jag tycker att Halla-aho använder skymfande tillälen och därmed skadar såväl det egna partiet som hela Finland. Han är ingen sanningssägare utan har blivit känd just för att han i sin blogg använder ett skymfande språk.
Vi ska inte ha hatfyllda personer som ordförande i riksdagsutskott. Hoppas riksdagen vidtar åtgärder i parlamentarisk ordning.
Äntligen
Äntligen kom Sannfinländarnas o Soinis moral i hela sin bedrövelse fram i dagsljuset. Soini sade att alla som döms för rasims skall ut ur partiet. Nu slingrar han sig som masken på en metkrok. Först skedde brottet före riksdagsvalet och sen kastar Soini inte första stenen. Oj du milda öde !
Hoppas också de sista "mohikanerna" får upp ögonen för vilka politiker Sannfinländarna är. Vill du att de sköter dina ärenden ??