Ryssland: USA beväpnar syriska rebeller

Sergei Lavrov Copyright EPA/MAXIM SHIPENKOV

Rysslands utrikesminister Sergei Lavrov anklagar USA för att beväpna de syriska rebellerna. Han försvarade samtidigt att Ryssland har fortsatt att sälja vapen till den syriska regimen trots den pågående konflikten.

Den fortsatta vapenhandeln till regimen har fått hård kritik, men enligt Lavrov uppfyller Ryssland bara gamla kontrakt.

USA:s utrikesminister Hillary Clinton sade tidigare att hon vet att Ryssland skickar attackhelikoptrar till Syrien, och hon sade att det här kommer att förvärra konflikten där.

Striderna i Syrien har fortsatt på många håll i landet i dag. Rebeller och armén har bland annat drabbat samman i huvudstaden Damaskus förorter, och armén intog också staden Haffah efter att rebellerna dragit sig tillbaka från området.

Observatörer säger att åtminstone 14 100 människor har dödats i Syrien sedan upproret mot presidenten Bashar al-Assad inleddes.

(AFP)

Publicerad