Assange fick avslag av HD i Storbritannien

Copyright LEHTIKUVA / AFP PHOTO / GEOFF CADDICK

Högsta domstolen i Storbritannien har avvisat Julian Assanges anhållan om ny behandling av hans fall. Domstolens beslut innebär att Assange överlämnas till Sverige.

Enligt domstolen får Assange inte lämnas ut från Storbritannien förrän om 14 dagar.
Assange kan överklaga domen till Europadomstolen för mänskliga rättigheter (ECHR) i Strasbourg. Hans anhållan ska besvaras inom 14 dagar, uppger brittiska åklagarmyndigheter.

Om han får avslag där är saken slutligt avgjord och då överlämnas han så snart som möjligt till Sverige.

Julian Assange misstänks för våldtäkt och sexuella trakasserier i Sverige. Assange förnekar anklagelserna och säger att han är utsatt för en politisk klappjakt. Assange och hans anhängare har låtit förstå att det hela handlar om en politisk sammansvärjning mot honom med syfte att
tysta ner Wikileaks.

Julian Assange hann resa till Storbritannien innan de svenska myndigheterna hann höra honom angående misstankarna, och därför utfärdade den svenska åklagarmyndigheten en europeisk arresteringsorder för att få honom utlämnad till Sverige. Han greps i Storbritannien i december 2010. Under hela den utdragna rättsprocessen har Assange suttit i husarrest.

Assange har motiverat sitt motstånd mot överlämning med att han tror att Sverige skulle kunna lämna honom vidare till USA,

Julian Assange - grundaren av Wikileaks - väckte stor internationell uppmärksamhet 2010 då Wikileaks släppte ut hemliga bild- och textdokument om bland annat i Irak och Afghanistan. Läckan var den största i sitt slag i USA någonsin.

(AP, AFP, Reuters, DN, SVT; SR)

Publicerad . Uppdaterad