Fransk förintelseförnekare död

roger garaudy
roger garaudy Copyright

Roger Garaudy var lärare i filosofi och gav ut mer än 50 böcker om politisk filosofi och marxism. Han var kommunist sedan unga år, och deltog i motståndsrörelsen under andra världskriget.

På 1980-talet övergick Garaudy till islam, och 1996 utkom hans kontroversiella bok, "Les Mythes fondateurs de la politique israélienne" (Den israeliska politikens grundläggande myter), där han kallade Förintelsen en bluff. Boken utlöste en intensiv debatt, och gjorde att Garaudy dömdes till böter och villkorligt fängelsestraff.

Garaudy blev en superkändis i den muslimska världen. Han inbjöds av Irans ledning att besöka Teheran, och utnämndes av Libyens ledare Muammar Gaddafi till "Europas störste filosof sedan Platon och Aristoteles".

Garaudy avled den 13 juni i Chennevières utanför Paris.

Publicerad . Uppdaterad