Bristfällig tvåspråkighet i Raseborg

Raseborgs flagga är naggad i kanten
Raseborgs flagga är naggad i kanten Copyright Yle/Maria Wasström

Raseborgs stads sätt att sköta tvåspråkigheten är bristfällig. Det anser en finskspråkig anställd i Raseborgs stad i en skrivelse till stadsfullmäktige.

Hon påpekar att hon som anställd inom staden har fått löneuppgiftsblanketter som är skrivna endast på svenska.

Är vi finskspråkiga raseborgare mindre värda arbetstagare frågar hon sig i skrivelsen.

Som en följd av skrivelsen påminner stadsstyrelsen i Raseborg nu sektorerna om att de måste fästa uppmärksamhet vid att Raseborg är en tvåspråkig organisation.

Sektorerna ska därför sträva efter att blanketter och övrigt material ska finnas på både svenska och finska.

Publicerad

Kommentarer

Inlagt av Gäst (ej verifierad)

Gäller språklagen de anställdas löneblanketter? Eller är det internt material? Får svenskspråkiga kommunalt anställda i Helsingfors, Vanda och Åbo motsvarande blanketter på svenska?

Inlagt av För jämlikhet (ej verifierad)

Det är endast bra om finskspråkiga i Raseborg får en liten erfarenhet av hur det är att vara svenskspråkig i hela det övriga Finland!
Den svenskspråkiga beaktas som mindre värdig i de flesta andra orter och sammanhang, repekten mot ens person är 0, men vi guldskedsfolket, som har det så bra, vi har ingen rätt att klaga!