Stödåtgärder för dem som mister jobbet i Dalsbruk redan igång

Bild:

Myndigheter har reagerat snabbt för att kunna hjälpa dem som mister sitt jobb i och med FN-steels konkurs. Kimmo Puolitaival, chef för Egentliga Finlands TE-central, berättar att planeringen av olika stödformer redan kommit igång.

-Vi har redan påbörjat arbetet och kommer snart att ordna informationstillfällen där vi berättar om vilka åtgärder som skalll vidtas. Tillsammans med kommunen skall vi utreda vilka anställningsmöjligheter det finns inom området.

Myndigheterna kommer att försöka stöda både nya och befintliga företag för att skapa nya arbeten. Men eftersom inte alla kommer att kunna hitta ett nytt arbete inom den egna branschen måste pengar också satsas på utbildning.

-Många kommer att ha svårt att hitta motsvarande arbete i Dalsbruk. Man får nog räkna med att många blir tvungna att utbilda sig till ett nytt yrke, säger Puolitaival. Alternativet är att leta jobb någon annanstans i regionen.

Publicerad . Uppdaterad