Ökad efterfrågan på stugservice

Tom Asplund fäller träd
Tom Asplund fäller träd Copyright Yle/Peter Petrélius

Allt fler stugägare anlitar utomstående hjälp för att klippa gräset, för att måla stugan eller för att fälla träd. Numera finns det ett antal företag i skärgården som erbjuder sina tjänster för fritidsboende.

Tom Asplund har ett av företagen och han har märkt av en ökad efterfrågan under de senaste åren. Asplund säger att stugorna blivit större, så det finns mera att sköta. Samtidigt önskar ägarna att komma lite lättare undan då de väl är på stugan.

De senaste dagarna har Asplund bland annat varit sysselsatt med att fälla träd vid en fritidsstuga i Lielax i Pargas. Träden skymde sikten mot havet, så ägaren kontaktade Asplund som både fällde träden och sågade stammarna i klabblängder. Men precis allting vill stugägarna i allmänhet inte få färdigt. Många vill gärna klyva klabbarna själv, säger Asplund.

Hitta relaterat innehåll

Publicerad . Uppdaterad

Kommentarer

Inlagt av Ökad efterfråga... (ej verifierad)

Har för mig att det för en tid sedan presenterades en undersökning som visade precis tvärtemot. Är då denna företagare undantaget och värd publiciteten? Kan ha fel men är ganska säker på att det för någon vecka sedan hette att efterfrågan hade minskat.