Kaffet billigare på börsen - men inte i butiken
Publicerad . Uppdaterad
Kaffet har inte blivit märkbart billigare trots att kaffepriset på börsen har sjunkit till samma nivå som innan den snabba prisstegringen började för två år sen.
Inom kaffebranschen väntar man sig inte heller några stora förändringar i konsumentpriset.
- Det dröjer alltid innan förändringar på börsen syns i konsumentprisen och dessutom påverkar den starka dollarn priset, säger inköpschef Katariina Aho på Paulig.
År 2010 var medelpriset på ett paket kaffe enligt statistikcentralen 3,06 euro och redan 2011 kostade samma produkt 4,25 euro.

Kommentarer
Kaffe m.m
"-det dröjer alltid innan förändringar på börsen syns i konsumentprisen"..tillåt mig le :) ..det gör det nog inte alltid..
Priser i Finland
ja, vi har ju dom dyraste matpriserna bland euroländerna. Nu vet vi varför.
Och råoljans pris håller på att sjunka på den internationella marknaden - är det någon som tror att vi kommer att se lägre bränslepriser här i Finland?
inga Eu priser
Vad kostar ett kaffepaket i Tyskland, Frankrike, Estland t.e.x? Ganska ensidig information då inget att jämföra med.
Och ABC:s kampanj med billigare pris på bensin för den som har det sk. "bankkortssystem" i S-market kedjan men inte för andra kortinnehavare. Suspekt kampanj.