Rosenbrudparet gifter sig under Rosornas charm

Patricia Wiklund kommer att fira bröllop bland en massa blommor. Bild: YLE / Hanna Othman

Under veckoslutet 6-8 juli firar man i Lovisa Rosornas charm. På lördagen är alla inbjudna att delta i Patricia Wiklunds och Pekka Palomäkis bröllop i Lovisa kyrka kl.16.

Brudparet vann i vintras Loviisan sanomats tävling och utsågs till rosenbrudpar. Det betyder att de får bland annat brudklänningen, vigselringarna och bröllopstårtan sponsrade av lokala företag.

Före bröllopet kommer stadsstyrelsens ordförande Arja Isotalo att utlysa Lovisa till bröllopsstad. Senare på kvällen får brudparet en bröllopsgåva av staden under Rosendansen på Skeppsbron.

Bruden Patricia Wiklund säger att det är underligt att tänka sig att deras bröllop är en del av det stora evenemanget, och försöker bara koncentrera sig på sin egen dag.

Brudparet har gäster från Sverige och från olika delar av Finland på väg till bröllopet, och de tror att de inte riktigt förstått vad det innebär att bröllopet är en del av Rosornas charm. De kommer antagligen att tro att de kommit på ett kändisbröllop, gissar Wiklund.

Publicerad . Uppdaterad