Surt sa räven om rönnbären

Åke och Ing-Maj Wikström i Ekenäs har lyckats föra vidare lite av traditionen till sina egna barn, och använder själva ofta ordspråk eftersom de tycker att det finns mycket man kan förklara med dem.
Åke och Ing-Maj WikströmÅke och Ing-Maj Wikström YLE/Malin Lindholm
- När redan min pappa prata om att det "for till vädervars" så undrade man vad han pratar om riktigt, men idag tycker man att det är viktigt när man vet vad det betyder, säger Åke Wikström.
Det finns en hel del speciella ordspråk som används i Västnyland och teorierna om varifrån de kommer och vad de handlar om är varierar. Uttryck och ordspråk som kan höras i Karis är bland annat "Pojkar pojkar, sa Illman om svinen", "Full i fan som Barkkin´s kattn" och "Reven sa Ringvall när andra hurra". Den sistnämnda kan tänkas handla om en karisbo som hette Ringvall och var sjöman. Han tyckte det var dumt då besättningen hurrade medan lik sänktes i havet, och sade därför istället reven.
Fribergs gurkor
Ett annat ordspråk som är välkänt i Västnyland handlar om Fribergs gurkor. Variationer av "Det foor ti Gud som Friibergs gurkkona" påträffas på många håll i både Svenskfinland och i Sverige, särskilt i Skåne. Vilken Friberg det sist och slutligen handlar om är omdebatterat, i Västnyland tros det handla om en Friberg som odlade gurkor i Tenala, på Åland sägs det ha funnits en gurkodlare i Hammarland, och i Stockholm finns det en släkt som säger sig ha gamla brev som tyder på att uttrycket är flera generationer gammalt och härstammar därifrån.
Bland fotografier som Kurre Österberg samlat ihop i Västnyland finns det bilder på Tenala-Friberg och både Johan Lönnberg, som håller på att digitalisera samlingen, och hans pappa Olle, tror att uttrycket är västnyländskt. De brukar använda det då och då, men vad som egentligen hände med Fribergs gurkor är ett mysterium.
- Kanske de frös på hösten där, de for till Gud, säger Olle Lönnberg.
Borde fortsätta leva
Ordspråk borde leva vidare eftersom det väcker bilder hos folk på ett särskilt sätt. Det här tycker Lisbet Tuominen som är modersmålslärare i Ekenäs gymnasium.
- Jag tycker att de ger färg, säger Tuominen.
Tyvärr finns det alldeles för lite modersmålstimmar till förfogande i skolan för att kunna prioritera ordspråken, tycker Tuominen.

Kommentarer
Ordspråk
Min mommos ordspråk, när hon höll en dåligt slipad kniv, typ förskärare, i handen för att skära något: Denhär kan man sätt se på o far ti Åbo o skåran blir it värre.
Jag för också ordspråken
Jag för också ordspråken vidare till barn o barnbarn! Min mamma sa alltid!! Man får vara fattig men inte mager!! Fint skall det vara fast slarvorna hänger!! Bara några exempel!!
Ordspråk
"He blir noo bra bara he blir tjärat," var en kommentar om allt som inte lyckats speciellt väl.
Ta skydd!
"Akta ögonen barn sa mor när hon fes i askan"
Ordspråk
"Slåssin pojkar så får ni tobak!"
hatt'n opp fö dialekt'n
"Reven sa Ringvall" har jag även sjölver sagt fast it ha ja rikit veta va ja sa...
Min mofa sa allti då han fick
Min mofa sa allti då han fick någo riktit gott att eta "Sku dom riika veta hu dom fatiga mår...då sku dom å vila va fatiga". Å när någo utöver de vanliga händ eller nån betedd sig anorlunda än vanligt ha ja hört att man seijer "Kors på Idas grav". "Kyss nu Karlsson!" kan man seija om man blir förvånad över någo.
Ordspråk
Min mor-mor och senare min mor använde många orspråk,och jag tycker ochså om att använda dem, några exmepel är
- Man får bli brödlös men inte rådlös
- Ropa inte Hej , förren du hoppat över bäcken
Ordspråk från anno dazumal
Av mina sen många år avlidna släktningar hörde jag som litet barn ofta bla
Som man bäddar får man ligga
Billigt och bra, bara skit (ursäkta uttrycket)Alltså naturligtvis att det lönar sej att satsa på kvalitet trots priset(att fundera på i dagens värld)
Man har hört det ena och det andra...
Avlyssnat vid Lappviks brygga för c:a 30 år sedan:
Gamla Rejström stod på bryggan och beklaga sej för en bekant.
- Jag körd på stenarna vid Hermansö fast jag har kört där minst hundra gånger. Men si, när det rikit ska ti å jävlas så växer det fast skägg på tändren!
Sotarn och brandinspektörn kom på inspektion en vackerjunidag på 70-talet. Brandinspektörn var klädd i sin snygga uniform och när vi gick till bastun i det daggvåta gräset så sa sotarn:
- Va går du, du dej dit med dina nya skor!
Ordspråk och uttryck.
Min farfars fina uttryck :)
-De va nära öga sa boon (bonden), när han sköt svine i reven. (Någonting var nära på att skita sig)
-Enkelt som dubla dörrar.(När han tyckte att lösningen på problemet är enkelt)
-Nå reven sa ringvall när dom andra hurra.Eller bara, "Reven sa Ringvall" (När någonting sket sig)
-POJKAR POJKAR!.... sa Bellman åt svinen. (När vi ungar höll på med någonting han tyckte var olämpligt)
-Aj aj sku dom fatiga veta hur vi rika mår. (Med glimten i ögat när vi åt någonting gott)
Finns nog betydligt fler men kommer inte på dom nu på beställning, brukar komma av sig själv ibland.