HS: Katainen talar om katastrof
Publicerad . Uppdaterad

Statsminister Jyrki Katainen (Saml) betecknar eurokrisens nuvarande nivå som den värsta sedan maj 2010. Vid den tidpunkten var Greklands ekonomi för fösta gången nära kollaps.
Precis som då är det nu fara för en totalkatastrof, säger Katainen i en kommentar till Helsingin Sanomat.
Han oroas över att förtroendet mellan länder och människor har försämrats och att tongångarna har hårdnat. Krav har höjts på regeringen att ha en plan redo inför valutaunionens eventuella sönderfall.
Katainen erkänner att en militär kris eller en naturkatastrof är lätt att förbereda sig på i jämförelse med den kris som eurons kollaps skulle innebära.

Kommentarer
Katastrof
Att Euron skulle leda till en Katastrof, har varje normalt funtad människa förstått sedan den dagen man kopplade ett antal genomkorrumperade länder med Maffian som största maktfaktor till denna valuta.
Maffian blir aldrig nöjd.
Klart att det blir problem
Klart att det blir problem att uttrada, men inte kan vi ju vara bast i klassen igen och stanna kvar till sist och slacka lamporna!