Selänne fortsätter

Teemu Selänne, Anaheim
Teemu Selänne, Anaheim Copyright EPA

Beskedet om Teemu Selännes planer för hösten kom på torsdagkväll. 42-åringen fortsätter i Anaheim Ducks med ett kontrakt som täcker nästa säsong.

Förra säsongen var Selänne Anaheims bästa poängplockare med 66 poäng, och lagets tredje vassaste målskytt med 26 fullträffar.

- Jag upplever att jag ännu kan spela på hög nivå, säger Selänne på klubbens hemsidor. Som jag alltid säger, här är jag lycklig och jag ser fram emot att komma ut på isen framför våra fantastiska fans.

Ducks-bossen Bob Murray var glad över att Selänne valde att ännu fortsätta.

- Hans fart och skicklighet är häpnadsväckande, men det är hans kärlek för spelet och sina lagkamrater som gör honom så speciell, sade Murray.

Enligt nhl.com är kontraktet värt 4,5 miljoner dollar.

Hitta relaterat innehåll

Publicerad

Kommentarer

Inlagt av Hangöbo (ej verifierad)

Visst är han HÄRLIG på ISEN SOM UTANFÖR , en levande legend utan sitt like ! ..att se spela ,kämpa och leva så ödmjukt för sin sportgren !
Inte finns det i hela Världen en finare ,alltid så ödmjukt härligt kämpande målfarlig representant över sin sportgren än Teemu Selänne !