Lantbrukare vill se över allemansrätten

Siv Autio trivs med bärplockning
Siv Autio trivs med bärplockning Copyright Yle/Anette Forsström-Fellman

Inom lantbruksorganisationer vill man nu se över hur företag utnyttjar allemansrätten. I dagens läge kan företag till exempel plocka bär eller rida på andras mark och det här upplevs som problematiskt.

- När det gäller bärplockning kan ortsborna mer eller mindre bli utan bär om man har kommersiell plockning i ett tidigt skede med människor som kommer ytter om landet. Ryttare använder sig också av sådana stigar och vägar som eventuellt någon annan personligen upprätthåller med egna kostnader. När det gäller fisket kan det vara att människor inte tycker om att man har turister in vid stugknutarna, säger Holger Falck, ordförande för Svenska lantbruksproducenternas centralförbund SLC.

Allemansrätten har ändå en lång historia i Finland och för privatpersoner vill lantbruksorganisationerna inte ändra på reglerna.

- Nog hör allemansrätten ju till grundprinciperna i finsk lagstiftning och om möjligt ska vi hålla kvar den. Blir det övertramp och kommersiellt utnyttjande bör man se över från fall till fall att den inte utnyttjas felaktigt, säger Falck.

Inom bärbranschen ställer man sig ändå ordentligt frågande till lantbruksorganisationernas utspel. Ben Strömsten, exportchef vid Riitan Herkku, påminner om att industrin för med sig både arbetsplatser och exportintäkter.

- En skärpning skulle betyda ett antal arbetslösa människor och för vår del tre fabriker som man kan slå igen, säger han.

Publicerad . Uppdaterad

Kommentarer

Inlagt av Kerstin (ej verifierad)

SLC:s långsiktiga mål är ju uppenbarligen att stoppa livsmedelsproduktionen i Finland. I framtiden får vi äta importerad svamp och importerade bär i stället. Det har plockats bär och svamp för kommersiellt bruk i många hundra år i Finland, och alla undersökningar visar att den totala bär och svampplockningen har minskat dramatiskt sedan 1970-talet. Allt fler flyttar in still städerna, och även folk på landsbygden är allt mindre ute i skogen, men trots det så skall alltså den futtiga procent av det som växer i skogen som utnyttjas stoppas av SLC.

Inlagt av Gäst (ej verifierad)

Uppskattningarna i dagsläget är väl att 90-98 procent av alla bär blir kvar oplockade i skogen, så problemet kan väl inte vara överväldigande.

Alla andra i samhället, övriga företag(are), löntagare och andra skattebetalare subventionerar redan idag lantbruksnäringarna i ofantligt stor utsträckning genom diverse produktionsbidrag, investeringsbidrag och skattesystem som andra företagare bara kan drömma om, så livsmedelsförädlarana kan nog redan anses ha betalat för att få utnyttja de kraftigt subventionerade markerna. Räcker skatteintäkterna till böndernas bidrag och subventioner om företagarna och extraknäckarna de nu attackerar lägger ner eller flyttar utomlands?

I sammanhanget kan man påpeka att det är jägarna som genom licensavgifterna betalar ersättningarna som markägarna får för älgskador. Precis som det har föreslagits vid något tillfälle, bör markägare som inte upplåter sina marker för jakt inte vara berättigade till ersättning, vilket de får idag.

Jaktlicensavgifterna är följande:

1) för en fullvuxen älg 120 euro,

2) för en älgkalv 50 euro,

3) för en fullvuxen dovhjort, kronhjort, sikahjort, vitsvanshjort och skogsvildren 17 euro,

4) för en kalv av dovhjort, kronhjort, sikahjort, vitsvanshjort eller skogsvildren 8 euro.

Inlagt av Europabo (ej verifierad)

Eftersom sk. allemansrätten inte existerar i mellanEuropa och söderut så kunde man locka nya turister till Finland genom att marknadsföra Finland som ett land där var och en kan gå ut i alla skogar och plocka fritt och gratis av vad naturen har att erbjuda. Detta skulle vara exotiskt för turister om något! Hoppas att Turistbyrån tar vara på denna unika chans!! Finland behöver mer turism och pengar såsom ekonomin ser ut idag.

Inlagt av Viola (ej verifierad)

Man skall inte vara slö o lat att gå i skogen o plocka bär o svamp! Själv plockar jag massor av bär o svamp bara det finns! Känner människor unga o friska,som säger att man får köpa på torget så varför anstränga sig! Jag tycker om att gå i skogen,lugnt o skönt! Jag har så nära till skogen där det finns massor av blåbär!Varför köpa hälsokost piller som innehåller blåbär när dom finns att plocka i naturen+ att man får motion! Sen undrar man över att människor blir barar fetare o fetare,när dom inte ids röra på sig mera än dom riktigt måste! Allemans rätten är bra! Bara man kommer ihåg att inte gå in på någon annans tomt o plocka bär!!

Inlagt av Tommy (ej verifierad)

Vad har hänt med dethär e mitt och dedär e ditt o jag häller mej till mitt och vice verssa. Verkar som att dehär landet går mer o mer mot ett kommunistsamhälle. Om man ska plåcka bär, rida eller fiska på andras områden så kan man väl be om lov eller så köper man åt sej egen mark. Om ja köper mark för 1miljon på landsbyggden så får jag inte hålla den i fred. Men når nån köper en tomt i esbo så omgärdar dom den med staket ochb alarm och man får int ens gå nära den. Varför inte ge rett åt alla att använda andras utegrillplatser tex. De skulle säkert vara populärt bland landsbygdsbor att komma in till stadin o grilla lite på nåns bakgård o kanse lägga upp en skylt vid vägen där det står säljes grillkorv, då kunde ju man tjäna en slant på det. De skulle väl vara en bra allemannsrätt. Även äppelplockning kunde ju höra till allemannsrätten tycker jag.

Inlagt av Landsbo (ej verifierad)

Minst sagt haltande jämförelse av Tommy, så långt det gick att förstå. Inte får man använda andras tomter eller ta från odlingar varken på landet eller i stan baserat på allemansrätten, naturen är en annan femma.
Större kommunister än bönderna får man leta efter. Böndernas fasta övertygelse är att utgifterna ska kollektiviseras, medan inkomsterna och ägandet ska privatiseras till bönderna. Bonden anser att samhället ska stå för alla inköp av mark och maskiner, samtidigt som ägandet av desamma och alla inkomster självfallet ska tillfalla bonden. Detta som ett tillägg till den fasta lön på kanske 3-5.000 euro per månad som samhället borde betala bonden.
Det är ofattbart att man hör bönder som på fullaste allvar anser att de är anställda av samhället. Någon borde försöka förklara skillnaden mellan anställning och företagande för dem, men samma risker och osäkerhet som andra företagare får utstå anser sig bönderna stå över.

Inlagt av bonden (ej verifierad)

Jag upphör aldrig att förvånas över hur okunniga människor det finns i detta land. Koncentrera er på de saker ni vet någonting om och lämna resten till de som är insatta i frågan. Jag lovar att ni alla som ser negativt på det här bor i en tvåa i centrala Helsingfors. Det finns inte något ställe där bondehatet florerar så mycket som på nätet där alla kan vara anonyma.

Inlagt av Landsbo (ej verifierad)

Har aldrig ens varit i en tvåa i Helsingfors, bor på landet och kan bevittna böndernas tävlan om att ha de flesta och största maskinerna från fönstret. Finns i stort sett ingen icke-bonde på landet som inte avskyr böndernas attityd och självgodhet. Har även personligen mycket god insyn i böndernas ekonomi och attityd tack vare mitt arbete.
Bonden, som själv är anonym, hur många tusen mottog du i bidrag ifjol och hur stor procent var det av intäkterna i lantbruket? Hur kan det förresten komma sig att bonnasönerna kör runt i byn i jättetraktorer helgnätterna i ända? Det hårt utsatta lantbruket kan väl inte riskera att de dyrbara maskinerna förstörs i samband med detta buskörande? Och naturligtvis debiteras ju inte lantbruket denna diesel/brännolja och inte bokförs ju traktorerna till 100 % på lantbruket, utan buskörandets del betalas ju lagenligt självfallet ur privat ficka, annars vore det ju skattebrott, och sånt håller ju inte bönderna på med.

Inlagt av bonden 2 (ej verifierad)

Landsbon verkar vara en sån som vet mest och best om allt fast han bara läst om det i tidningar. O de e också långt tidningarnas fel när dom alltid bara skriver om dom största gårdarna i Finland som odlar över 1000ha och får enorma stöd. Ganska långt är det sammhälle som styr det som bonden kan göra. Och när köparen av säden alltid är den samma så kan den ganska långt ställa kraven. så fort dom i europa börjar ta emot samma sädsorter som det finländska monopolbolaget så kommer der nya sorter som man måste odla här som dom inte vill ha ute i europa, bara för att det skall vara omöjligt att sälja till europa där priset ofta är lite högre. Ingen vågar odla utan att ha ett kontrakt med köparen och det kontrakter kan bara göras med den finnlänska köparen, och då blir det automatiskt en sån sort att den bara duger här i finland. De fanns en tid på slutet av 90 början av 2000 taler då bönderna fick ganska stora ivesteringsstöd men i dagens läge får man ingerting mera. En firma är det jo, men som styrs av regler som säger vad, när, och hur mycket av en sort du får så och vars pris på den färdiga produkten på 3 år ändrat från 300 till 65e. Och det är inte som med aktier att man kan vänta några år på att priset skall gå upp igen, man måste senast sälja på sommaren för annars har man ingen plats att sätta den nya säden på. Jag skulle vilja se hur det går för den löntagaren vars lön skulle ha minskat med motsvarande procent.( från en månadslön på 3000e till 650e) Därför måste alla småbönder ha andra bisysslor för att få sin utkomst trygad.

Inlagt av Sibbobon (ej verifierad)

Som vanligt när det gäller något som har med jordbrukare att göra spårar diskussionen ur. Artikeln handlade ju om allemansrätten och inte om jordbruksstöd. SLC har inte för avsikt att avskaffa allemansrätten, men skogsägarna (de flesta av dem är inte jordbrukare, utan stadsbor som ärvt eller köpt skog!!)gillar inte att företag skor sig på deras bekostnad utan den minsta ersättning för råvaran. Privatpersoner skulle naturligtvis få plocka bär och svamp som tidigare.
Och ni som tycker att bönderna lever på samhället: det var inte bönderna som röstade in Finland i EU vilket medförde att priserna på jordbruksprodukter kraschade. Det finns ingen som gillar EU-stöden eller den enorma byråkrati som hör därtill. Bonden vill driva sitt företag på samma villkor som alla andra, men EU gör det omöjligt då maten inte får kosta det den borde. Utan maskiner går det inte att odla något under vår korta växtsäsong, och i år regnar skörden bort. Då får gnällspikarna äntligen köpa mat gjord på importerade råvaror, och bra så. Billigare blir det inte i alla fall.

Inlagt av nalle (ej verifierad)

Eftersom stadsborna hackar ner på landsbygden anser jag att allemansrätten
borde avskaffas omgående. Vi behöver inga främmande människor i våra marker
som förstör och skräpar ned i naturen. Hålls på ert eget revir som ni äger
om ni äger något
Jag hoppas att allemansrätten avskaffas för all framtid

Inlagt av odlare (ej verifierad)

Måste hålla med de som vet nånting om livet på landet o vad en lantbrukare gör,, tycks finnas många här som tror på det dom skriver.. men de vet då inget utan skriver rent ut sagt spydigheter. Som ägare till en bondgård (liten) med arrendejordar till + entreprenad sommar som vinter vet jag vad vi sysslar med. Dessa som kommer och plockar i vår skog bär o svamp har inget hum om hur man ska uppföra sej,, undantag finns,, bilarna lämnas på vägkanten så man inte ryms förbi med annat än en liten bil.. då man säger till så är dom fräcka o drar på allemansrätten.. vilket inte bilen gör helst sku dom måsta få bilväg ini skogen, endast gående gäller.. Tyvärr så går dessa småa vägar just till våra gårdar för vem har sett odlings-jord mitt i städerna eller på asfalten?? Visst är det bra att "guldet" plockas från skogen men det borde inte få ske på utomståendes villkor,, dessutom alla som trycker ner bonden ,, vad har dom här på landet o i skogen o göra?? Men alla ni som kan o vet ,,, skaffa er en gård med alla tillbehör o börja odla,, för knappast sku ni jobba med häst o "hacka" eller med bågasåg ,, så efter några år vet ni vad det går ut på.. Dessutom är det de stora "pojkarna" i EU som bestämmer vad vi får göra o inte göra.. trevlig sommar till er alla önskar en odlare sen -72

Inlagt av bonde (ej verifierad)

Jag vill ha mina svampar och bär för mig själv som jag har på egna marker
Industrin kan väl betala ett hyfsat pris om dom vill dom
men tyvärr vill indusrin ha allt gratis och ändå gråter dom hur dåligt det går
ekonomiskt djävla egoister
allemansrätten bort för all framtid
Tackar beslutsfattarna på förhand Hoppas ni får något till stånd och inte bara lösa ord

Inlagt av bärplockare (ej verifierad)

- När det gäller bärplockning kan ortsborna mer eller mindre bli utan bär om man har kommersiell plockning i ett tidigt skede med människor som kommer ytter om landet.

Jag begriper inte vad Holger Falck vill säga. Ytter om landet? Betyder det människor från andra länder möjligtvis.
Om det blir problem för ortsborna kunde industrins företrädare informera/annonsera sina avsikter i god tid och bjuda in ortsborna att deltaga. Endast samarbete löser onödiga intressekonflikter. Lagstiftning är sällan rätt väg ty vem skall kontrollera och upprätthålla lagen ute i de finska skogarna? Polisen har säkert knappa resurser och viktigare saker att göra. Om industrin släpper ut mängder av oerfarna bärplockare i skogarna utan att kontakta ortsbefolkningen så förstår jag att det är bäddat för problem.

Inlagt av Skogsägare (ej verifierad)

Allemansrätten är en unik och fin sak men nu utnyttjas den tyvärr fel i kommersiellt syfte. "Plockare ytter om landet" är t.ex tailändare och från grannländer som hämtas hit, utrustas med gamla bilar och mot dålig ersättning plockar bär. Brister i upplysningen tycks finnas då matförpackningarna lämnas där bilarna stått parkerade. Vår lagstiftning lockar/gynnar nu m.a.o. människohandel. Det hävdas att de ibland vid dåliga år t.o.m. med skattemedel rest hem.

Inlagt av landeflicka (ej verifierad)

Jag kanske är lite av en rasist, men jag tycker itne att det är något fel med att privatpersoner plockar bär och svamp för eget bruk. Det är inte heller något problem enligt mig om finländare plockar skogens guld. Men då det kommer billaster med utlänningar som plockar våra bär och svampar tycker ajg att det blir för mycket. Om inte finnarna själv kan plocka bären för den egna marknaden + exporten måste man bara höja på priserna.

Inlagt av Trött (ej verifierad)

Ah, pust, och återigen får man den där viljan att bara flytta utomlands när man läser kommentarer från landets medborgare.