Jolla rekryterar Nokiapersonal i Uleåborg

Bild: Jolla

Den nya finländska mobiltillverkaren Jolla är intresserad av att anställa personal som sägs upp vid Nokia. I går ordnade Jolla ett rekryteringstillfälle i Uleåborg som lockade flera hundra personer.

Jolla överväger också att starta en egen enhet i Uleåborg, där upp till 700 Nokia-anställda uppges förlora sina jobb.

Företaget Jolla har bildats av före detta anställda vid Nokia. Siktet är inställt på att lansera en egen telefon redan i slutet av året.

Publicerad

Kommentarer

Inlagt av veri fierad (ej verifierad)

En önskan till detta företag: Satsa på Linux telefoner, där finns det snart sug efter att kunderna förstår att
- Windows Phone will bara föra Microsofts intressen
- Apple är bara ute för att mjölka pengar
- Android är bara Googles verktyg för att samla information

Inlagt av Skäribo (ej verifierad)

Instämmer till fullo med linufone. Google vill bara ha full koll på vad människor gör, vem de pratar med, vad de surfar på och var de rör sig. Godkänner man inte detta kan man inte använda deras telefoner, helt otroligt. Välkommen linufone

Inlagt av Christer (ej verifierad)

Jag kan bara önska dem lycka till. Kan än idag inte förstå huru Nokia kunde kasta sig Microsofts armar. Microft har nog sina lik i garderoben- Dessutom litar jag inte på amerikanska affärsmetoder. Kanske det bottnar i huru Edison lurade Tesla? Hoppas Nokia har starka garantier hos Microsoft?

Inlagt av Åbolänning (ej verifierad)

Thumbs up, Jolla! Svårt att kommentera detta scenario, men hoppas det går vägen för ex.Nokia, nuv. Jolla entreprenörer! Onödigt att kommentera vad som tyx om nuvarande Gummistövel-VD:n.