Nödställda nordkoreaner får livsmedelshjälp

Ris
Ris Copyright Banana Stock

Nordkorea har offentliggjort nya uppgifter om skadorna efter häftiga regn och översvämningar som började för drygt en månad sedan.

Enligt de nya uppgifterna har nästan 170 personer omkommit och 400 saknas fortfarande. Över 200 000 människor har mist sina hem och närmare 9 000 hus har förstörts, uppger nordkoreanska myndigheter som hoppas på mer hjälp från omvärlden.
Människor är i akut behov av dricksvatten, mat och mediciner och tak över huvudet.

Stora områden med majs-, ris- och sojafält har förstörts i översvämningarna. FN:s livsmedelsorganisation WFP som utrett förödelsen ska nu bistå med mat som ska täcka offrens behov i två veckor. Till en början får de nödställda 400 gram majsmjöl per person och dag.

Enligt FN led över sex miljoner nordkoreaner av allvarlig undernäring redan före sommarens översvämningar.

Publicerad

Kommentarer

Inlagt av Gäst (ej verifierad)

Går hjälpen till de nödställda eller går den till militären som utvecklar missiler ?

Inlagt av Ryggsäcken (ej verifierad)

I allmänhet tycker jag inte att livsmedelshjälp ska gå till militärer men när det gäller Nordkorea har jag tänkt som så att eftersom landet har runt en miljon soldater med en befolkning på 23 miljoner så kanske det också finns en hel del hungriga där. Och kanske, kanske kan de ta med sig något till sina familjer också, av den mat de får "på jobbet".