Här känner sig folk otrygga i Svenskfinland – se kartan

Bild: YLE / Bildmontage: Johan Lindström

Var känner du dig otrygg? Den frågan har folk från hela Svenskfinland svarat på. Nu finns platserna där många känner sig otrygga på en interaktiv karta.

Hård trafik, rädsla för våld och nattmörker. Det är de främsta orsakerna till att en plats känns otrygg enligt dem som deltagit i Svenska Yles kartläggning på nätet.

Vi placerade närmare 200 svar på kartan. Klicka på de röda punkterna för att läsa mer om platserna: Varför känner någon sig otrygg där och vad borde man göra åt saken? En närmare bruksanvisning för kartan finns längre ned på sidan.

Vi har uppdaterat kartan sex gånger sedan den publicerades första gången. För tillfället registrerar vi inte nya svar.

Syftet med kartläggningen är att lyfta fram platser som upplevs som otrygga – och förslag på hur man kunde göra dem tryggare. Kartläggningen har därför ingen statistik relevans. De områden som har fått flest prickar är inte nödvändigtvis otryggare än andra, och en och samma person har kunnat ange flera platser.

Däremot ger den konkreta exempel på var och varför folk känner sig otrygga i just din närmiljö – exempel vi också lyfter upp i vår rapportering inför kommunalvalet.

De fritt formulerade svaren har vi delat in i tre kategorier (trafik, våld och kriminalitet samt mörker och ödslighet) för att göra kartläggningen mer överskådlig. Några av svaren har vi inte publicerat eftersom de varit osakliga eller för allmänna för att kunna placeras på kartan.

Så här använder du kartan:

  • Klicka på de röda punkterna – då dyker en pratbubbla upp. För pekaren rakt över punkten så den blir en pekande hand innan du klickar.
  • Klicka på krysset inne i pratbubblan för att stänga den.
  • Välj kommun i den första rullgardinsmenyn (”Genväg till”) ovanför kartan för att förflytta dig dit.
  • Välj kategori i den andra rullgardinsmenyn (”Visa”) för att se bara de platser som känns otrygga av en viss orsak.
  • Om kartan fungerar dåligt i din mobil eller pekplatta kan du pröva den i ett annat format här.

Läs också de här artiklarna om otrygga miljöer i Svenskfinland:

Små knep ökar tryggheten i städer
Det mörka Helsingfors gör oss rädda
Vasa är en trygg stad
Västnylänningar otrygga i trafiken
Mera ljus och synligare polis är på Åbobornas
Tryggt i Gammelbacka enligt polisen
Oljevägen i Sibbo anses otrygg
Flest brott sker i Gloet och Kampen
Nu undersöks farlig Söderkulla-korsning
Otrygg korsning i Grankulla
Fler lättrafikleder efterlyses i Östnyland
Trafiken på Skärgårdsvägen skapar otrygghet
Trafikpsykolog: Viss oro hälsosam
Otrygghet ska inte begränsa livet
Öde parkeringar känns otrygga
Är det här Helsingfors farligaste ställe?

Publicerad . Uppdaterad

Kommentarer

Inlagt av J Cleese (ej verifierad)

Meningslös, löjligt... man kunde påstår allt mellan himmeln och jord och YLE tror på det. Oj jisses.. Överlägger statistiker från polisen o.s.v. och kanske man har lite merit.

Alla detta våld i Nykarleby mot finskspråkiga inte syns. Inte hellre hur folk kasta potatis mot bilar i Jeppo. Kanske man borde skriva sådana upp

Inlagt av Karlebybo (ej verifierad)

Kan man ha svenskspråkig karta här tack ! exempel i karleby en by står vittsari trots det heter vittsar på svenska och en svenskspråkig by !. Återinför svenska kartor på yle tack

Tack för kommentarerna om språket på kartan! Då har ni tydligen undersökt den närmare, vilket är roligt.

För att göra kartan interaktiv och kunna placera ut all den information vi fått av er har vi använt den smidigaste tekniska lösningen för tillfället, nämligen Google Maps grundkarta. Fördelen är att man då kan zooma in på gator, gränder och stigar (vars namn så gott så alltid finns BÅDE på svenska och finska - zooma in så märker ni). Kartgrunden är tvåspråkig (svenska och finska), men dessvärre tycks ortsnamnen vara utplacerade på endera språket enligt en logik som inte är helt vattentät (svenskspråkiga byar har ibland fått ett finskt namn osv).

En stor del av kartans text är alltså svenskspråkig, men tyvärr inte allt. I väntan på bättre tekniska lösningar får vi nöja oss med det.

Inlagt av Sibbobo (ej verifierad)

Uggla tycks anse att svenskspråkiga alltid bör huka och nöja sig med att bli diskriminerade. Sibbo och dess byar finns inte på kartan på svenska. Och så täcks ni kalla er svenska YLE.

Som sagt är kartan tvåspråkig, men dessvärre är ortsnamnen antingen på svenska eller finska enligt en logik som åtminstone inte följer orternas språkförhållande. Det är en brist som du gärna får vända dig till Google Maps om. Gatu- och vägnamnen är däremot på båda språken. Läs gärna min föregående kommentar om varför vi trots vissa brister valt att använda denna kartgrund.

Inlagt av Nise (ej verifierad)

"Det är en brist som du gärna får vända dig till Google Maps om" Borde det inte vara Herr Redaktören som gör sådana klagomål? Och har de sådana brister bör man ju försöka påverka som utgivare och inte be läsarna att göra detta, eller hur?

Inlagt av sibbobo (ej verifierad)

Underligt att svenska yle tar upp Ikeas bristfälliga svenska service men inte märker stocken i sitt eget öga. Ikea är trots allt ett privat företag som inte omfattas av språklagen i motsats till Yle. Kom på bättre ursäkter Uggla!

Inlagt av a (ej verifierad)

Alltmer växande ungdomsgäng,droger och rockfestivaler gör en alltmer osäker tillvaro.