Här säljer alkoholdrycker bäst

Kolla hur försäljningen av alkohol ser ut i din kommun. Svenska Yles radioprogram Radar har kartlagt alkoholförsäljningen i Finland.
Institutet för hälsa och välfärd släppte siffrorna för alkoholförsäljningen 2011 torsdagen 31.5.2012 Svenska Yle Radar listade kommunerna enligt hur många liter ren alkohol som sålts per invånare Svenska Yle:s webbanalytiker Teemo Tebest kodade in siffrorna på kartan. Som grund för kartan utnyttajde vi bloggen HSnext kommunkarta. Kartans lisens är AGPLv3 THL:s forskare Christoffer Tigerstedt hjälpte oss att tolka kartanSå här gjorde vi
I Larsmo och Pedersöre är alkoholförsäljningen minst i hela landet, inte ens en liter ren alkohol per invånare i kommunen. Försäljningen i Finland är i snitt ungefär tio gånger större, 8,2 liter ren alkohol.
Även om större städer som Vasa eller Jakobstad säljer mer än landet i snitt är Österbottens försäljning rätt liten.
Religionen påverkar
- Man har ett annorlunda moralklimat där och man har medvetet spottat i glaset. I viss mån har det också att göra med en aktiv religiös tradition i de norra delarna av svenskspråkiga Österbotten, säger forskare Christoffer Tigerstedt på Institutet för hälsa och välfärd (THL).
I Larsmo var det förbjudet att sälja mellanöl i affärer och restauranger fram till 1995.
Turister och stugor ökar försäljning
Försäljningen är störst i Lappland. Det är gränshandeln till Norge och Sverige som drar upp statistiken. Utsjoki säljer 51,3 liter ren alkohol per invånare, men Utsjokiborna dricker inte upp allt ensamma.
Dessutom rör sig många turister i Lappland och många handlar alkohol vid skidcentra.
- När man har ledig tid har man i Finland de senaste decennierna använt alkohol för att koppla av. Så har det inte varit innan 70-talet, säger Tigerstedt som har hjälpt Radar att analysera kartan.
Också de strandområden som har många sommargäster har hög försäljning. Kolla till exempel in kustkommunen Gustavs där man kan ta färjan till Åland eller områdena kring insjöarna Päijänne och Saimen.
I Svenskfinland toppar Kimitoön försäljningen. Också här är det sommargästerna som handlar flitigt. En julidag kan Dalsbruks Alko ha flera hundra kunder medan kunderna en vinterdag bara är ett tiotal. Att ha Alko i en kommun drar förstås upp försäljningen.
Aningen större försäljning i år
Försäljningen av alkohol ökade i alla regioner utom Nyland där den sjönk en aning. I Satakunta var försäljningen ifjol på samma nivå som år 2010.
Den småskaliga försäljningen på Åland beror på att många handlar alkohol på färjorna. I östra Finland är det också vanligt att åka över till Ryssland för alkoholuppköp.
Vi beklagar att Sjundeå fattas i kartan. I Sjundeå såldes 2,6 liter ren alkohol/invånare år 2011. Starka drycker 1 000 liter, viner 7 000 liter, cider 27 000 liter, long drink 23 000 liter, maltdrycker 269 000 liter. Totalt säljer Sjundeå 16 000 liter
100% ren alkohol.
Kartans gränser är ritade enligt hittills godkända kommunsammanslagningar 2013. Du hittar statistiken för alla kommuner här.
Lyssna på Radar fredag den första juni kl 11:03.
Hur mycket alkohol är det okej att dricka?
Svara på Radars webbenkät, resultatet sänder Radar i sin alkoholtimme fredagen den 8 juni.

Kommentarer
Var finns Sjundeå? Verkar
Var finns Sjundeå? Verkar vara en del av Lojo på kartan!
vilket storlojo!
Jaha, Yle har redan införlivat Sjundeå och Nummi-Pusula i Lojo.
Sjundeå
Tyvärr saknas Sjundeå på vår karta, vi beklagar! Det beror på att Lojo hade lämnat in en ansökan om fusion med Sjundeå då grundkartan ritades och man önskade beakta redan fastslagna fusioner som skulle träda i kraft 2013. När Lojo sedan på grund av en utdragen besvärsprocess i Sjundeå drog tillbaka sin ansökan ritade man inte om baskartan.
I Sjundeå såldes 2,6 liter ren alkohol/invånare år 2011. Starka drycker 1 000 liter, viner 7 000 liter, cider 27 000 liter, long drink 23 000 liter, maltdrycker 269 000 liter. Totalt sålde Sjundeå 16 000 liter 100% ren alkohol. Lojos affärer, restauranger och alkobutiker står ensamma för försäljningen i Lojo.
spottar i glaset
Det heter "han spottar inte i glaset". Uttrycket kan ej användas positivt.
Tallinn
Mest alkohol i hela Finland säljs väl ändå i Tallinn?
Karta
Det är kränkande att baskartan inte ritats om. Ta bort den genast!!!!
Din "selitys" håller inte!
Kartan
Bästa 7ndå 4ever, eftersom vi har använt HS Nexts öppna karta som bas och på grund av det jag beskriver i kommentaren ovan, kan vi inte själva rita om den här kartan. Nästa gång använder vi en annan karta som bas där Sjundeå är med. Jag beklagar vår miss.
Inget Alko i grannkommunerna
Int undra på att de säljs tio gånger mer sprit i Jakobstad än i grannkommunerna Larsmo och Pedersöre, det finns inget Alko där så dom kommer till Jakobstad för å handla allt annat än mellanöl (förutom de i norra Larsmo som kanske far till Karleby).
Småskalig?
Småskalig försäljning på Åland står det. Avses möjligen liten försäljning? Det framgår inte huruvida försäljningen sker i små eller stora butiker och restauranger.
alkoholförsäljning
Sant som någon skrev här att Finlands största alkoholförsäljning sker i Tallin! För övrigt inget att skryta med att ha hög alkoholförsäljning ! Titta t.ex på Dalbsbruk : Det är ju sommargästerna som använder sig av Alko, så med andra ord skulle vi inte behöva ett Alko alls i Dalsbruk .
Skärpning Raseborg. Vi ska
Skärpning Raseborg. Vi ska slå Utsjoki.
Kom ihåg: försäljning, ej förbrukning
Man ska komma ihåg att detta är statistik på alkoholförsäljning och ej förbrukning, alltså där det finns Alko och fler butiker och restauranger kommer försäljningen automatiskt vara högre jämfört med omkringliggande områden där man kanske inte har något Alko, utan man kommer utifrån dit och köper. Samtidigt som berättats snedvrids statistiken då man köper taxfree eller importerar över gränserna. Kan sammanfattas att man utifrån detta inte alls vet mycket om vilka som konsumerar eller var det konsumeras, eller ens hur mycket på vilken ort, utan bara var det finns tillgängligt och hur mycket som säljs i varje butik, så man har missat det som egentligen skulle vara det intressanta.