Soini med på lista över farliga politiker

Copyright Lehtikuva

Den tyska tidskriften Der Spiegel har gjort en lista över de europeiska politiker som utgör de största hoten mot EU:s framtid. Sannfinländarnas ordförande Timo Soini finns med på listan.

Der Spiegel skriver att vissa politiker försöker dra nytta av eurokrisen och problemen med euron, vilket på allvar kan hota EU och leda till att unionen splittras.

Enligt tidskriften har de här politikerna ett enkelt och klart mål - de vill ha så många röster som möjligt på EU:s bekostnad.

Enligt Der Spiegel påverkar Sannfinländarna Finlands europolitik trots att partiet inte sitter med i regeringen. Ett tecken på det här är de säkerheter som Finland har krävt, skriver tidningen.

Andra politiker på listan är bland annat Bayerns finansminister Markus Söder, Italiens tidigare premiärminister Silvio Berlusconi samt den franska högerpolitikern Marine Le Pen.

Det här är andra gången på en månad som Soini finns med på en lista över farliga eller skadliga politiker. För en knapp månad sedan placerade den amerikanska tidskriften Business Insider Soini på en liknande lista. Business insiders lista omfattar tretton personer som genom sina ord och handlingar är till förfång för den globala ekonomin. Soini innehar sjunde plats på listan.


Soini själv tycker att han är en nyttig och meningsfull politiker, inte alls farlig så som Der Spiegel tycker. Soini konstaterar enligt MTV3 att dom här stödpaketen ju inte funkar, och att någon måste våga säga det.

Publicerad . Uppdaterad

Kommentarer

Inlagt av Demokrat (ej verifierad)

Timo Soini tycks vara en mäktig politiker.
Är det inte de politiker som har ställt till EU-fiaskot som kan anses hota demokratin ? eller hur ?

Inlagt av heja heja soini (ej verifierad)

Soini vill bara rädda Finland heja heja soini. Finlands tjuvar ja Katainen och Urpilainen. Euro går under går inte att rädda

. Timo soini är en hjälte

Inlagt av Axel (ej verifierad)

Så nu har EU börjat smutskasta "regimkritiker". Trevlig utveckling i detta socialistiska projekt a la Sovjet, god natt Kamrater!

Inlagt av Gäst (ej verifierad)

Soini bryr sig inte i hur han borde bete sig i finrummen, utan han är den som petar näsan och fiser vid bordet medan euro-kramarna sitter där förlägna och röda i fejset. Han upplevs garanterat som pinsam av eliten, när han allt som oftast häver ur sig just det som vi vanligt folk tänker. Tyvärr kan jag ändå aldrig rösta på en persu eftersom de verkar hata oss svenskspråkiga och det kan jag aldrig acceptera eller förlåta dem för.

Inlagt av Antte (ej verifierad)

Håller med tidigare inlägg, ja dom som verkligen är farliga har ställt till det för finland, nu i media som i riksdagen försöker man vända folkets blick och skylla på Soini som från första början haft rätt, han kommer att belönas i valen framöver!

Inlagt av K-G Henriksson (ej verifierad)

Finland är ett demokratiskt land och beslutet att gå med i Eurozonen beslöts av våra demokratiskt inröstade politiker, inget att gräla över. Herr Soini är en skrotare inte en byggare, behöver vi det?

Inlagt av cc (ej verifierad)

Italienarens uppfattning om demokratin:

HBL idag:
Finlands regering gör det enligt Mario Monti svårare för euroländerna att lösa skuldkrisen genom att ständigt ifrågasätta toppmötesbesluten.

I en intervju med den ansedda veckotidningen kritiserar Monti "några länder norr om Tyskland" som gång på gång ifrågasätter besluten EU-länderna fattat i samförstånd under toppmötena. Han preciserade inte vilka utlåtanden eller fall han menade, men medgav att han syftade på Finland.

Inlagt av Observatören (ej verifierad)

Dessa grundfinländare är inget annat än populister med Timo Soini i spetsen. "Toma tunnor bullrar mest".

Inlagt av Fosterlandsvän (ej verifierad)

Någon påstår här att Finland demokratiskt gick med i EU. Detta stämmer inte. Finland anslöts grundlagsvidrigt till EU. Någon kvalificerad majoritet i riksdagen, vilket enligt Finlands grundlag skulle ha krävts, uppnåddes aldrig. Leve Soini som förstår att sätta landets intressen framom personliga karriärintressen.

Inlagt av Observatören (ej verifierad)

I Finland ordnades en folkomröstning om ett medlemskap i EU den 16.10.1994 där majoriteten röstade för ett medlemskap. Så fungerar demokratin, även så i riksdagen.

Inlagt av Fosterlandsvän (ej verifierad)

Signaturen Observatören är tydligen inte bekant med innehållet i Finlands grundlag vid den aktuella tidpunkten. Där sades klart att en så omvälvande förändring kräver kvalificerad majoritet i riksdagen. Ett tal lite över 50 % är långt ifrån det värde som äkta demokrati skulle ha krävt. Men tydligen ville många av våra dåvarande politiker vara med och leka med "stora pojkarna" i Europa att man blundade för lagen.

Inlagt av Matias (ej verifierad)

På rätt lista. Räntebekymren nu främst en förtroendefråga och populisterna skadar unionens förtroende. Det är vad som kostar nu.