Stora utmaningar i miljöarbetet på Kolahalvön

29.6.2010 11:00 Monchegorsk på Kolahalvön

Det är inte svårt att arbeta med miljöfrågor i Ryssland, säger Anna Kireeva, aktiv inom miljöorganisationen Bellona . Det kräver bara en stor nypa envishet och massor av sakkunskap. Och det finns många unika miljöer att arbeta för.

Medan resten av världen försöker motarbeta och fördröja effekterna av klimatförändringen, går den senaste klimatdoktrinen i Ryssland ut på att understryka det positiva med varmare klimat, mindre uppvärmningskostnader och längre växtperioder. Det här synsättet kan miljörörelsen inte godkänna.

Förutom Bellona, finns det flera andra aktiva miljöorganisationer i nordvästra Ryssland. Där Bellona försöker nå ut med sitt budskap via möten, seminarier och informationsblad går till exempel ”Natur och Ungdom” ofta till direkt aktion och demonstrationer. Ofta följda av arresteringar och rättegångar .

För några år sen ordnade föreningen en manifestation mot planerna på att utveckla kärnkraften i området.

Natur och Ungdoms ledare Vitali Servetnik arresterades då han var på väg för att möta Norges statsminister Jan Stoltenberg, som hade lovat förhandla med Servetnik. Det var slutligen minister Stoltenberg som lyckades övertala myndigheterna att fria Servetnik och mötet kunde hållas i god ordning. Men även om Stoltenberg stödde NoU i att inte bygga ut kärnkraften lyckades man inte stoppa utvecklingen av Kola NPP (Kola nuclear pover plant). Anläggningen består nu av 4 reaktorer på 440 MW var i Polanye Zori.

WWF arbetar framförallt med fiske- och djurskyddsfrågor men också med energifrågor.
Liksom miljörörelsen i övrigt är WWF dessutom aktiv i kampen mot företaget Stockmans planer på att utvinna gas i området. Även om företaget bjudit in miljöfolket till en del möten gör de ändå som de vill i slut ändan, säger Vadim Krasnopolsky från WWF. Det är vi, som bor här, som vet bäst vad vi behöver och vi vill inte ha något gasrör här, fortsätter han.

Utmaningar är stora på miljövårdsfronten i Ryssland, men alla går inte där ribban är lägst. Alltför ofta är man trots allt tvungen att välja mellan två onda ting, konstaterar också Nordiska miljöfinansieringsbolaget Nefcos Mikael Sjövall. Spekulationerna om ett eventuellt gasrör har också en negativ effekt på Nefcos projekt. Få vill investera i energisparprojekt eller satsa på förnyelsebar energi om det finns planer på ett billigare alternativ.

Ett av Nefcos största projekt i området handlar om att sanera och transportera bort de närmare tvåhundra skeppsvrak, med varierande giftlaster, som ligger i Murmanskbukten.
Visa / dölj kommenteringsformuläret




Säkerhet
Säkerhetskod - om du har problem med bilden kan du mejla din kommentar till svenska@yle.fi
Skriv in nummerserien, klicka sedan på "Skicka".
Vi förbehåller oss rätten att publicera, eller att låta bli att publicera, kommentarer. Alla kommentarer förhandsgranskas innan publicering. Utanför kontorstid och på veckoslut kan granskningen och publiceringen vara långsammare än på vardagar. Skriv sakliga inlägg och respektera andra skribenter. Följ lagen och håll en god ton i dina inlägg. Diskutera gärna livligt och kontakta redaktionen, ifall du upplever att ett publicerat inlägg bör tas bort av någon orsak: svenska@yle.fi

Idag - fredag 10.2

Föregående Nästa
Helsingfors

Namnsdag: Elin, Ellen, Ella, Elna

Titta och lyssna

  1. Helteinen helmikuu (12): Osa 1/10
  2. Drakan: 10/12
  3. Fritt Fram
  4. BUU-radion

Lyssna direkt

Miljönyheter från svenska.yle.fi/nyheter