Julkort i mängder

9.12.2009 14:20 Postens sorteringscentral i Böle. Bild: YLE/Smältpunkt

Vi finländare brukar skicka kring 50 miljoner julkort. Också i år väntar posten att vi ska skicka julhälsningar som ett traditionellt julkort i papper. Det finns elektroniska julkort på internet, men de har ännu inte slagit igenom på bred front.

- Ur miljösynpunkt är de elektroniska julkorten att rekommendera. De är resurssnåla, såvida man inte printar eller skriver ut dem.
Bild: Yle Berndt Nordman, verksamhetsledare på Natur och Miljö

Det säger Berndt Nordman som verksamhetsledare på Natur och Miljö. Tidigare hade föreningen egna julkort. Ett restlager finns ännu kvar, men nu är det elektroniska julkort som gäller för miljöns skull.

Men Berndt Nordman utesluter inte traditionella julkort. Han poängterar att man ska utgå ifrån julkortens användning. Om mottagaren vill spara julkortet och hänga upp på väggen, så ska man skicka ett traditionellt julkort. Men om mottagaren inte har ett intresse av att spara julkortet så är ett elektronisk julkort den bästa hälsningen.

För hjälporganisationer som Röda korset och Unicef har julkortsförsäljningen en mycket stor betydelse. 80 procent av deras totala försäljningsinkomster kommer in via julkorten.

Men de elektroniska julkort är på kommande också här. Röda korset erbjuder elektroniska julkort för företag och nästa år kan det bli aktuellt även för privatpersoner. Via Unicef går det att skicka elektroniska julhälsningar i samband med beställningen av så kallade mjukispaket eller gåvor till u-länder.
Axel Rappe
Visa / dölj kommenteringsformuläret




Säkerhet
Säkerhetskod - om du har problem med bilden kan du mejla din kommentar till svenska@yle.fi
Skriv in nummerserien, klicka sedan på "Skicka".
Vi förbehåller oss rätten att publicera, eller att låta bli att publicera, kommentarer. Alla kommentarer förhandsgranskas innan publicering. Utanför kontorstid och på veckoslut kan granskningen och publiceringen vara långsammare än på vardagar. Skriv sakliga inlägg och respektera andra skribenter. Följ lagen och håll en god ton i dina inlägg. Diskutera gärna livligt och kontakta redaktionen, ifall du upplever att ett publicerat inlägg bör tas bort av någon orsak: svenska@yle.fi

Idag - fredag 10.2

Föregående Nästa
Helsingfors

Namnsdag: Elin, Ellen, Ella, Elna

Titta och lyssna

  1. Helteinen helmikuu (12): Osa 1/10
  2. Intissä: 10/12
  3. Fritt Fram
  4. BUU-radion

Lyssna direkt

Miljönyheter från svenska.yle.fi/nyheter