Grönt tryck på UPC i Vasa

26.1.2010 13:32 Med hjälp av UP Code kan resenären enkelt kolla kollektivtrafikens tidtabeller vid hållplatsen. Bild: YLE/Smältpunkt/Louise Bergman

Sedan slutet av 1970-talet har Sture Udd sysslat med tryckeriverksamhet. Och miljöfrågor var något han tidigt förde in i verksamheten på UPC Print.

Bild: Yle Sture Udd är vd på UP Print i Vasa. Bild: YLE/Smältpunkt
Tryckeriet, som har ungefär 100 anställda, är ett miljöcertifierat tryckeri som använder papper som till stora delar är återvunnet. Också energianvändningen och återvinningsgraden har man sett över.

- En annan viktig fråga är hur tjockt papper man använder. Vi har satsat på att använda väldigt tunna papper och på så vis blir pappersåtgången mindre.

Men att bara vara miljövänlig och grön för den goda sakens skull är inget för Sture Udd. Produkterna måste, trots att man till exempel använder tunt papper, vara av hög kvalité. Kostnaderna får inte heller bli skyhöga bara för att man ska vara miljövänlig.

- Det gröna är ett stort plus i kanten.

Nytt och gammalt ska bli nytt supermedia

UPC Print är mycket mer än ett tryckeri. Kommunikation är vad man sysslar med, poängterar Udd. Och en del i kommunikationen handlar om digital kommunikation. Företaget utvecklar användningen av UP Code, som är en datamatris-kod, för olika områden som utbildning, logistik, säkerhet.

- Med UP Code kan man förena den tryckta produkten med digital teknik. Ett företag kan ha en UP Code på sin produkt. Kunden läser av koden med sin mobiltelefon och får information om tävlingar, evenemang eller annat. Men också inom pedagogiken kan UP Code göra stor nytta.


Louise Bergman

Lyssna: Sture Udd om UP Code
Visa / dölj kommenteringsformuläret




Säkerhet
Säkerhetskod - om du har problem med bilden kan du mejla din kommentar till svenska@yle.fi
Skriv in nummerserien, klicka sedan på "Skicka".
Vi förbehåller oss rätten att publicera, eller att låta bli att publicera, kommentarer. Alla kommentarer förhandsgranskas innan publicering. Utanför kontorstid och på veckoslut kan granskningen och publiceringen vara långsammare än på vardagar. Skriv sakliga inlägg och respektera andra skribenter. Följ lagen och håll en god ton i dina inlägg. Diskutera gärna livligt och kontakta redaktionen, ifall du upplever att ett publicerat inlägg bör tas bort av någon orsak: svenska@yle.fi

Idag - fredag 10.2

Föregående Nästa
Helsingfors

Namnsdag: Elin, Ellen, Ella, Elna

Titta och lyssna

  1. Helteinen helmikuu (12): Osa 1/10
  2. Drakan: 10/12
  3. Fritt Fram
  4. BUU-radion

Lyssna direkt

Miljönyheter från svenska.yle.fi/nyheter