Ekologisk vårstädning

15.4.2010 10:24 Ett rent hem får du också på andra sätt än genom att använda en massa giftiga kemikalier. Bild: Cityportalen Ab/Min Morgon

Många putsmedel är direkt giftiga och dåliga för både människa och miljö. Här berättar två experter hur man kan städa på ett mera ekologiskt sätt med saker som vanligen hittas i köksskåpet - eller med hjälp av moderna redskap.

Min Morgons programvärdar har plockat fram det smutsigaste de hittar och städexperterna Tessa Turtonen (ekologisk rådgivare på Marthaförbundet) och Tom Björklund (prylexpert) visar hur man får bort diverse smuts.

Kokar gröten i botten? Putsa kastrullen med en sockerbit! Och ättika kan användas till annat än gurkinläggningar.


Ingela West

Läs Tessa Turtonens ekoblogg

clip:900757;width:440px;height:248px;language:sv;layout:embeded;volumeSlider:false;menu_related:false; menu_info:false;menu_featured:false;menu_recommended:false;menuButton:false;
Beskrivning

Rättigheter: Cityportalen Ab/Min Morgon
Min Morgons webbplats

Läs gärna också:
Lees miljökampanj - Veckans tanke av Lee Esselström, som gnider wc-stolen ren utan onödiga gifter


Visa / dölj kommenteringsformuläret




Säkerhet
Säkerhetskod - om du har problem med bilden kan du mejla din kommentar till svenska@yle.fi
Skriv in nummerserien, klicka sedan på "Skicka".
Vi förbehåller oss rätten att publicera, eller att låta bli att publicera, kommentarer. Alla kommentarer förhandsgranskas innan publicering. Utanför kontorstid och på veckoslut kan granskningen och publiceringen vara långsammare än på vardagar. Skriv sakliga inlägg och respektera andra skribenter. Följ lagen och håll en god ton i dina inlägg. Diskutera gärna livligt och kontakta redaktionen, ifall du upplever att ett publicerat inlägg bör tas bort av någon orsak: svenska@yle.fi
Måttet är rågat. Bild: Svenska YLE Måttet är rågat

Arkiverat: Måttet är rågat

Gillade du programserien Måttet är rågat? Artiklarna, videorna och inte minst diskussionerna hittar du här.

Måttet är rågat
Bild: COP16/Yle

Klimatkonferens

Årets klimatkonferens, COP17, går av stapeln i Durban, Sydafrika.
Om du vill blicka bakåt ska du ta en titt här. Vi har samlat information från klimatmötena 2010 och 2011 på ett och samma ställe.

Det här har hänt under klimatmötena
COP16 - Cancún
COP17 - Durban
Bild: Yle/Johan Lindström

Arkiverat: Ett gott mål med Paul

Kommer du ihåg Ett gott mål med Paul, tävlingen där ni fick berätta vad ni gör för miljön? De bästa eko-tipsen utsågs och vinnarna belönades med en prismåltid på Strömsö, tillredd av Paul Svensson.

Titta på alla eko-tips som kom in till tävlingen
Häng med på prismiddag med familjen Lindertz-Höglund
Vem är Paul Svensson?

Nyaste blogginlägget

Alternativa julshopping

Idag - torsdag 9.2

Föregående Nästa
Helsingfors

Namnsdag: Bodil

Titta och lyssna

  1. Helteinen helmikuu (12): Osa 1/10
  2. Intissä: 10/12
  3. Fritt Fram
  4. BUU-radion

Lyssna direkt

Miljönyheter från svenska.yle.fi/nyheter