Nu korkar vi julmusiksäsongen!

Michael Bublé

Musikrådet 25 november

Serenades: Come Home


Serenades
Hans-Åke: Lite slö i början men när man kom till refrängen var det ju julkänsla och en fin text. Passligt julig, man kan bra lyssna på den redan nu.

Eva: De har snott ”pling-plang-pling-plong”-effekten från Do they know it’s Christmas time. Är inte så värst imponerad, blev lite enformigt. Men trevligt med ny julmusik, tummen upp för dem som ids spela in dylik. Men en flegutumme för denna låt.

Publiken: Hmmm... sover ju nästan ändå här i middagsmörket :)

Det låter som om sångaren sku ha fastnat i pepperkaksdegen. Trist. Tummen ner

hej på er båda,ni är nog härliga\"typer\" , en skön början på fred.fast det nu börjas med julmusik , denna gillar jag den är mjuk o ger nånslags bra längtan , tum upp .

Ganska tråkig, man kan måste kanske höra den flera ggr...

Ja snö längtar vi väl alla efter och alla de som kanske längtar efter någon vill nog gilla denhär låten


Laleh: Ängeln i rummet


Laleh
Hans-Åke:Laleh vågar slänga alla bollar i luften. Hon gör om ballader till snabba partylåtar och ballader till up tempo-låtar. Hon har en personlig röst som tilltalar mig, ett klart plus för mig.

Eva: Klagar ju ofta på att låtar är jämntjocka, men det kan man ju inte anklaga Laleh för. Ibland blir jag helt tagen av hennes låtar, ibland låter hon som en smurf. Men Laleh är modig och nånting här tilltalar mig också, så det blir en tumme upp.

Publiken: Spännande, intressant tolkning. Tummen upp
Börja genast att gunga på min arbetsstol =), bra o rolig rytm, men orginalet fortfarande bättre!

Bättre covers har man hört, men jag vaknade ju.

Nej nu stannar nog tummarna nere. Undrar om Eva Dahlgren gillar dethär.

fredags hoppla-hoppla o nu borde det ju gå att städa i ett galopp-huj, pigg-men

nej ,nog är Evas version så mycket bättre, tum ner .

gillar orginalet, men är nog sådär lite småförtjust Lalehs version också.

Fräscht begagnat! Tummen upp!

HELt FANTASTISK..JAG RYSER..passion i sången! Vacker..

Är det här ett skämt eller?! Tummen e mer ner än ner!

Jag gillar hennes sköna tolkning!

Ett nytt fräscht tempo på låten, hoppas man får höra mera av henne!!

Bättre än originalet.


Michael Bublé: Cold December Night


Michel Bublé
Hans-Åke: En låt man gärna hör i radio så här i december. Passligt julaktig men inte överdrivet. Bublé är en skicklig sångare och får ett extra plus för att han skrivit låten själv.

Eva: Den är ju trevlig! Man hinner säkert inte ens bli trött på den eftersom den bara spelas någon månad om året. Blev sugen på glögg!

Publiken:Jag bara älskar Michaels röst, blir varma i kroppen o glad i hjärtat! Gillar sången också!

Jo, den köper jag nog oxå...en helt mjuk ny julsång..Passar perfekt idag då ljusstakarna ställs i fönstret..:)

ganska slätstruken men helt ok tummen hänger lite sne

mjuk o sexig röst, o sött läspande , rätt så obenkant sångare för mig , men nog står tummen stadigt upp.

Dethär blir nog en ny favorit i serien julsånger. Svänger så skönt att man glömmer regnet utanför och bara ser vit gnistrande snö. Tummen upp

Ljuvlig röst. Kanske ingen traditionell julsång men nog kan man ju lyssna på den. Tummen mitt imellan

Tummen ner. Tyckte att denna låt inte var något vidare som första intryck,men kan bli bättre om man hör den flera gånger.

Tråkig, enkelspårig, platt... Ingen hit alls. Bjällrorna kändes onödiga. Tummen ner,

Jo jag tycker om denna, myyysig Julsång, Perfekt nu när jag julstädar:) Tummen upp!!


Emeli Sandé: Daddy


Emeli Sandé
Hans-Åke: Röstresurser har Emeli åtminstone. Men jag tycker jag har hört väldigt många artister av det här slaget på sistone. Jag börjar önska att de ska hitta på nånting nytt nu. Hon sjunger hur bra som helst men låten blir lite jämn i mina öron.

Eva: Blir jätteförtjust i hennes röst men låten är inte mera än okej. Men jag blir väldigt nyfiken på denne Emeli, och ger henne en tumme upp för det.

Publiken: För stressig musik för att vara i min smak. tummen ner

rösten tycker jag om låten helt bra så fortsätt sjunga

inget jag ofta sku villa lyssna på , hon är så piipig o gnällig . tum ner

En underbar röst och låten är också verkligen bra, dethär är musik man verkligen kan njuta av.

Wow! Vilken röst, vilket riv! Detta är M U S I K!!! Nu är tummarna upp båda två!

Här blir det tumme upp fast jag inte kommer på nån djupare förklaring...

my kind of music! Tummen upp!

Rolig röst =)



Hans on the Bass: Look what you have done now


Hans on the Bass
Hans-Åke: Trots att bandets låtar ofta går i samma stil är deras musicerande väldigt avspänt. Bli på gott humör på ett avslappnat sätt. Inga störande element, allt fungerar och det är behagligt. Tummen upp!

Eva: Hans on the Bass har skapat nischen Brunchmusik för sig, men ändå tycker jag inte att låtarna skulle bli för likadana. Det finns nånting nytt i varje låt och det fungerar!

Publiken:Eftermiddagssömnen infann sej tillbaka...Gäsp :)

Mjuk o svängig, helt OK. Tummen upp.

Skön gungande melodi. Tummen upp

jess jess nu blev jag intresserad o liksom vakna till i detta dimmiga trista

väder , ojoj nu fattas bara den där myspys typen jag ibland skrivit om , skönt gungande , två tum upp o tårna med

Får lite Lazy afternoon-feeling. Svänger skönt och tryggt. Lyssnar gärna flere gånger

dagens bästa låt!!Tummen upp.får mej att tänka på Schweiz bidrag i eurovisionen i år.

Neeej!Jag har ju missat nästan hela skivrådet!!! Nå, bättre sent än aldrig.. En ganska ofarlig låt i det stora hela. Måste nog bli en tumme upp fast den är som det mesta andra hans on the bass har gjort.

Mjuk, gungande fredagsmusik =) Hans-Åke har lyckats idag! Glad lillajul åt er båda!

nu blev det som hos rumpnissarna. Nu blev det natta. Tumme ner.

ganska så intet sägande men nåja tummen hänger

härlig röst litet annorlunda tycker om

UNDERBAR musik! Den vill jag ha till julklapp. Ronja är sååå bra.Tummarna upp

Helt okej låt, lung och rogivande. Medelbra !

Åh, nu blev jag glatt överraskat! Gillar stämningen i låten!

Nåja Hans, bättre kan du! H.
Visa / dölj kommenteringsformuläret




Säkerhet
Säkerhetskod - om du har problem med bilden kan du mejla din kommentar till svenska@yle.fi
Skriv in nummerserien, klicka sedan på "Skicka".
Vi förbehåller oss rätten att publicera, eller att låta bli att publicera, kommentarer. Alla kommentarer förhandsgranskas innan publicering. Utanför kontorstid och på veckoslut kan granskningen och publiceringen vara långsammare än på vardagar. Skriv sakliga inlägg och respektera andra skribenter. Följ lagen och håll en god ton i dina inlägg. Diskutera gärna livligt och kontakta redaktionen, ifall du upplever att ett publicerat inlägg bör tas bort av någon orsak: svenska@yle.fi
Yle

Nöjesfredagsredaktionen

Kontakta oss per e-post på adressen: nojesfredag@yle.fi

Fler artiklar från Skivrådet

Artiklarna som RSS

Idag - måndag 10.6

Föregående Nästa
Helsingfors

Namnsdag: Svante