Solberg och Barösund skolor i Ingå ska stänga i höst. Det föreslår kommunstyrelsen för fullmäktige. Styrelsen röstade om nedläggningarna efter ett motförslag från Svenska folkpartiets Ingrid Träskman.
Träskman föreslog att Barösund skola inte läggs ner och att Solberg skola stängs från och med hösten 2010. Det här understöddes av Obundnas Terhi Anttila.
Omröstningen slutade 5-5 så ordföranden Teresa Grönholms (Saml) röst avgjorde. Det var alltså fem SFP:are och en Obunden som ville att Barösunds skola ska vara kvar.
Förslaget är att eleverna i Barösunds elevupptagningsområde ska till Kyrkfjärdens skola och att eleverna som nu går i Solberg skola ska till Degerby skola från och med i höst.
Mycket har sagts och skrivit under den senaste tiden; ”en bransch i förfall”, ”oresonliga, maktfullkomliga och okunniga”, ”försök att fälla statsministern” – det handlar förstås om massmediernas roll i det finländska samhället.
Läs meraNär Barack Obama för ett år sedan valdes till USA:s president väcktes hoppet bland muslimer, palestinier och israeliska fredsaktivister. Förväntningarna har nu grusats.
Läs meraErsätt finskan med engelska! Ett ödmjukt förslag att göra finländarna till ett föredöme i världen, och till stor glädje för fosterlandet och konkurrensförmågan. Språkdebatten har fått vår politiska redaktör Johan Kjellberg att försöka imitera satirikern Jonathan Swift.
Läs meraRose-Marie Ölander ansvarar för att allt fungerar med pandemivaccinet mot svininfluensa. Ölander är specialforskare vid Institutet för hälsa och välfärd. Möt henne i Måndagsintervjun!
Läs mera
"Jag är helt enkelt otroligt förtjust i den här pjäsen. Under hela föreställningen befann mig i något känslotillstånd. För det mesta skrattade jag vilt, men jag grät faktiskt mer än en gång också."
Läs mera
"Att fånga ödets vindar" heter första delen av teatermannen Ralf Långbackas själbiografi som omfattar åren till 60-talets slut.
Läs mera
För att Finland ska uppnå EU:s klimatmål måste också vanliga medborgare spara el och energi. Vi besöker familjen Granberg i Helsingfors tillsammans med ekologirådgivaren Camilla Sederholm.
Läs mera