Nyhetsarkivet
(Publicerad 2009-08-12) Utrikesminister Alexander Stubb (Saml) jämför en förstörd humanitär klinik med en stulen mobiltelefon. Stubb tycker att Kyrkans utlandshjälp bara ville marknadsföra sig själv när organisationen krävde en grundligare utredning av varför Israel förstörde en klinik i Gaza tidigare i år.
Det här kom fram i dag, precis innan en intervju med Svenska Yle skulle börja.
– To be honest, varför ska man promovera Kyrkans liksom utlandshjälp - det är så där att "en Nokia blev stulen, ska ni göra något?". De försöker liksom lyfta sitt eget brand, that's the point, sa Stubb.
Det var i januari, under attackerna mot den Gazaremsan, som Israel bombade sönder Kyrkans utlandshjälps sjukhus. Finland krävde en förklaring och fick den i juli, men förklaringen tillfredsställde inte Kyrkans utlandshjälp. Man ville att utrikesminister Alexander Stubb skulle åka till regionen. Den tanken avvisade Stubb både då och i dag.
Mera diplomatisk ton
När den egentliga intervjun i dag kom igång var utrikesministern diplomatisk.
– Det är inget vi kan göra åt saken mera och nu får vi se hur det här byggs upp, åter igen.
Vid Kyrkans utlandshjälp är man inte imponerad av utrikesministerns mobiljämförelse.
– Det var ogenomtänkt, säger verksamhetsledare Antti Pentikäinen.
– Jag hoppas att uttalandet var ett misstag. Om inte så tyder det på att Stubb inte riktigt vet vad kriget i Gaza handlade om, hur stora skadorna var och hur systematiskt humanitära mål bombades.
UM fördömer attacken mot mot sjukhuset
I den egentliga intervjun svarade Stubb på ett annat sätt på frågorna om Kyrkans utlandshjälp. Han sade att bombningen av sjukhuset är en avslutad affär, men att UM har fördömt och fortfarande fördömer attacken.
Stubb konstaterade att UM har fått en utredning men att det är svårt att dra några slutsatser eftersom man inte själv har varit på plats. Utrikesministern konstaterade också att han inte
har några planer på att resa till Israel eller Gaza.
Lyssna:
Stubb om Kyrkans utlandshjälp
Kommentarer
- 2009-08-14 13:33Jack
- Man blir nog imponerad av kyrkans insats
i denna sak. Men att bomba ett sjukhus det
är barbari alltid och utan undantag. Nog
hade det varit på sin plats med en skarp
protest från Finlands regering i denna sak.
- 2009-08-13 11:24Franklin
- Lät som smalltalk före intervjun, snälla redaktör publicera hela bandet, åtminstone delarna som leder upp till denna kommentar. Annars så vet vi ju inte vad som sades på riktigt.
Redaktionen svarar: Tyvärr har Arenan där ljud och bild publiceras inte fungerat så bra det senaste dygnet. Stubbs uttalande finns återgivet i textform i nyheten "Kyrkans utlandshjälp får ingen hjälp". Sara Langh
- 2009-08-12 23:19g
- undrar just om det hade blivit ett annorlunda ljud i skällan om det varit en helt sekulär organisation som drabbats.
- 2009-08-12 20:41Nej till Hamas (och andra suspekta organisatiner)
- Till "harmens rosor", visst får s.k. "Kyrkans Utlandshjälp" också bidrag från församlingarna.Nog måtte Hamas och andra terrororganisationer hånskratta åt dagens enfaldiga kristna.
- 2009-08-12 18:44M
- En finländsk hjälporganisations sjukhus bombas. Finlands utrikesminister anser att det inte är hans bord. Parllellen till Nokia-telefonen är ett hån mot de läkare och sjukvårdare som arbetat på sjukhuset.
- 2009-08-12 18:37Kristen utan harmens rosor
- Voj, voj, lilla Nej till Hamas. KUH är en stiftelse, som inte tar din kyrkoskatt mer än Svenska kulturfonden gör...
- 2009-08-12 17:56Nej till Hamas
- Skall genast skriva mig ut ur kyrkan.För jag vill inte att mina kyrkoskattpengar går till "Kyrkans Utlandshjälp".Denna organisation har tydligt tagit parti i konflikten mellan Israel och terrorstämplade Hamas.Nog är det ju märkligt att en kristen kyrka vill stöda fanatiska muslimer.
- 2009-08-12 17:38Observatörr
- Kyrkan är nog inte alltid så "helig" och oantastlig som den själv tycks tro att den är.
- 2009-08-12 17:25olav
- Väädilöös!!
- 2009-08-12 17:18Lite respekt för uppgiften, tack.
- Håller helt med Paul. Visste inte om jag skulle skratta eller gråta då jag hörde Stubbs sommarprat.
Visst kan det ha sina fördelar med att ha en ungdomlig, energetisk och lätt tillgänglig utrikesminister, men när det starkaste intrycket istället blir att han är mera intresserad av sin egen viktighet än det viktiga jobb han borde göra... tja, då spelar det knappast nån roll att han sprungit flera maraton eller "har ett förhållande med Carl Bildt"!
Kommentarer som den om Nokiatelefonen tyder dessutom på att Stubb varken har perspektiv, respekt eller förståelse för att hans yrke inte är nåt man tar på sig bara när man håller presskonferens.
- 2009-08-12 15:58Paul
- Sådan utrikesminister vi har! Vill man höra Stubb göra bort sig ytterligare är det bara att lyssna på hans sommarprat i P1. Stubb må vara språkkunnig och världsvan. Någon djupare uppfattning om världen och den tid vi lever i har han inte.
Artikeln har 11 kommentarerArtikeln är arkiverad och stängd för vidare kommentarer.
Sök i nyhetsarkivet
Fyll i ett sökord. Vid behov kan du välja datumintervall. Det går att söka på datum även utan sökord.