Nyhetsarkivet
(Publicerad 2009-10-27) Människorättsorganisationen Amnesty International beskyller Israel för att pumpa upp oskäliga vattenmängder på Västbanken med den påföljd att palestinierna lider brist på vatten.
Israel kontrollerar merparten av vattenresurserna på den ockuperade Västbanken. Vattenkonsumtionen i Israel är fyra gånger högre per invånare än i de palestinska områdena, skriver Amnesty i en färsk rapport.
Amnesty hävdar att Israel diskriminerar palestinierna samtidigt som de olagliga israeliska bosättningarna tilldelas närmast
obegränsade vattenmängder.
Palestinierna köper vatten av Israel per kubikmeter. Vattnet har under de senaste åren blivit dyrare eftersom tankbilarna tvingas ta omvägar runt säkerhetsavspärrningarna kring de israeliska bosättningarna som har nästan obegränsad tillgång till vatten.
Israel avvisar kritiken
De israeliska myndigheter som svarar för vattenförsörjningen medger att det råder vattenbrist men hävdar att läget inte är så illa som Amnesty låter förstå. Enligt Israel har palestiniernas vattenförbrukning tredubblats sedan år 1967.
Regeringens informatör Mark Regev säger att Israel har laglig rätt att utnyttja Västbankens grundvattentillgångar eftersom Israel hittade dem först och införlivat dem i sin infrastruktur.
Regev beskyller också palestinierna för att inte investera på Västbanken. Enligt honom har palestinierna inte ens borrat de brunnar de har fått tillstånd till.
Kommentarer
- 2009-10-27 23:59Olli Rein
- Mark Regev, talesman för premiärminister Benjamin Netanyahu, tillbakavisar Amnestys uttalanden som befängda och uppger att Israel uppfyller sina skyldigheter från Osloöverenskommelsen, medan palestinierna misslyckats med att möta sitt behov av att återanvända vatten och av en effektiv distribution.
Han säger till Reuters att palestinierna får nästan dubbelt så mycket vatten som Israel är skyldigt att ge dem enligt avtalet.
Israels vattenmyndighet kallar rapporten "minst sagt partisk och felaktig" och säger att det finns en skillnad men att den inte är alls så stor som Amnesty uppger. Enligt myndigheten använder israelerna 408 liter per person och dag och palestinierna 287.
- 2009-10-27 22:50Pacifisten
- Tydligen ett nytt sätt från Israels sida att jävlas på. Varför kan de inte bara sluta fred??
- 2009-10-27 22:09de oskyldigas vän
- Varför kommer Amnesty med denna kritik först nu? Detta är ingen nyhet!
Det finns inga oprövade knep kvar för att trycka dit den palestinska civilbefolkningen. Tyvärr är det omöjligt att sortera oskyldiga civila och terroristtöntar = alla lider och omvärlden gör , vad?
- 2009-10-27 15:51Trött på detta demoniserande av Israel
- Hur länge skall de omliggande arabstaterna som badar i oljepengar använda den lidande palestinska civilbefolkningen för att nära ett hat emot Israel? När som helst kan dessa länder ta hand om palestinierna och ge dom ett bra liv, men dom gör det inte. Hatet till fienden är tydligen större än kärleken till nästan.
- 2009-10-27 12:19L.
- Hur länge ska omvärlden passivt se på förtrycket av palestinierna, som började med staten Israels upprättande.
Artikeln har 5 kommentarerArtikeln är arkiverad och stängd för vidare kommentarer.
Sök i nyhetsarkivet
Fyll i ett sökord. Vid behov kan du välja datumintervall. Det går att söka på datum även utan sökord.