Nyhetsarkivet
(Publicerad 2009-11-12)Föräldrar, lärare och elever i de indragningshotade
svenska och finska skolorna i Borgå
uppvaktade på onsdag eftermiddag
stadens beslutsfattare före stadsfullmäktiges sammanträde.
Uppvaktarna hade samlat namn på protestlistor mot skolindragarna. De ansåg att beredningen av indragningsbesluten
är förhastade och gjorda på felaktiga grunder.
Stadsfullmäktiges beslut blev uppvaktningarna till trots, att byskolorna i Illby och Ebbo läggs ner. Däremot ska Pellinge skola få fortsätta i form av ett barncentrum. Detta torde innebära barndagvård, förskola samt lågstadieklasserna ett och två.
Kommentarer
- 2009-11-19 10:56borgåbisin
- Men detta är bara början. Får se vad de hittar på nästa år när det lär bli ännu tuffare med kommunens ekonomi.
Hur är det med staden förvaltning? Har vi fortfarande dubbelbemanning?
Eller istället hur skulle det vara med lite nytänkande och fundera på hur man skulle kunna bygga upp lite ny verksamhet och den vägen få mera inkomster till kommunen.
- 2009-11-16 11:25Borgå-bisin
- Borgåfullämktige räknar kallt med att:
- Förhala, fördröj och krångla till vaccineringen i Borgåtrakten så kan man snart stänga alla skolor och åldringshem!
- Importera lämplig, familjelös och färdigt utbildad arbetskraft!
- 2009-11-14 17:59förbannad!!!
- Det måste finnas andra sätt att spara på .Varför inte lämna planteringar .juldekorationer mm. och använda dom pengarna till viktigare saker som skolor,det är ju barnen som är Borgås framtid låt dem vara ifred o spara på mindre viktiga saker.
- 2009-11-13 10:50Besviken
- Signaturen "hela rubbet". Jag håller helt med dig. Vid nästa val vet man i alla fall vem man INTE skall rösta på.
- 2009-11-13 08:07hela rubbet!
- Kanske det är dags för drastiskare beslut: Håll kvar byskolorna och dra in fullmäktige i stället!
- 2009-11-12 22:11Pekka
- För politiker är det viktigt att mannaminnet är 3 dagar. När det är val ja då följer man dessa politikers lovande och lovande och glömmer igen allt som gått fel i förra perioden, så är det också här i andra kommuner. Kom ihåg att politikerna är sluga som räven. En positiv sak är ju det att Pellinge barncentret blir kvar, pellingeborna är nog värda sin skola.
- 2009-11-12 16:09en som inte glömmer
- Vi ska verkligen komma ihåg våra "fina" politiker nästa gång som det ska röstas,nu ser vi vad de går för...
- 2009-11-12 12:50Fundersam
- Pellinge skola skall stängas och ebbo ska få fortsätta. !!!
- 2009-11-12 11:32det blir inte bättre framåt natten
- Skäms Borgå!
Förfärligt beslut för de unga i staden...
- 2009-11-12 10:42En föredettta Sfpare
- Grattis till skolslaktarna
Hoppas ni är nöjda
- 2009-11-12 10:06För barnens bästa
- Vad jag blev besviken. Hela Borgå fullmäktige borde bytas ut. Ingen tar hänsyn till vad barnen vill och att dom känner sig trygga. Varför skall dom bort från en skola som fungerar och där dom TRIVS???
- 2009-11-12 09:59buu
- Synnerligen tråkigt och oansvarigt att dra in fungerande skolor! Barnens behov har ingen betydelse för våra beslutsfattare, men det var ingen nyhet.
- 2009-11-12 09:39Borgåbo
- Backmans ryggrad tycks vara lika rak som Ebbo vägen. På fullmäktige mötet föreslog han ännu en ny lösning på hur skolnedläggningen skulle skötas. Hur många dåliga förslag skall man behöva ta från vindflöjeln Backman. Han försöker kanske helgardera sig för kommande val. Visa lite ryggrad och skapa en modell och stå för denna. Det nya förslaget är minst den tredje lösningsmodellen som Backman har lagt fram i hela karusellen. Ingen kan hänga med vad han egentligen står för och vad han vill åstadkomma. In med rakryggade politiker som kan tänka efter förrän de presenterar en förslags modell.
- 2009-11-12 08:48Kapitalisten
- Glöm barnen! Jobba i stället som en jävel och köp massor av prylar!
PS. Borde man inte snart ta över landet från dessa idioter som styr?
- 2009-11-12 08:45förälder
- Bra att det blev ett beslut, även omm inte beslutet är det bästa för alla parter.
- 2009-11-12 08:10FD Röstare
- Bembölingarna i borgåfullmäktige har talat!!
- 2009-11-12 07:36Fabian
- Bästa skolbarns föräldrar,ni vet ju att sfp och samlingspartiet är de som bestämmer i fullmäktige.Alla behandlas inte objektivt,som är mycket beklagligt.Pellinge skolcentrum som det heter nu,men utan barn.Ni ser hur ruttet det är.skolor med 40-50 elever avslutas och skola utan barn får fortsätta.Sfp fortsätter med sin orättvisa politik i Borgå
Artikeln har 17 kommentarerArtikeln är arkiverad och stängd för vidare kommentarer.
Sök i nyhetsarkivet
Fyll i ett sökord. Vid behov kan du välja datumintervall. Det går att söka på datum även utan sökord.