Partiledningen för svenska folkpartiet har hittills varit mycket förtegen om Stiftelsen för det tvåspråkiga Finland som tycks utöva stor makt inom partiet. Tv-nytts granskning visade i går att hundratusentals euro styrts in i sfp:s valkassa inför riksdagsvalet och att stiftelsen är partiets största valfinansiär. Vem som bidragit med pengarna vill partiet hålla hemligt.
Partiordförande Stefan Wallin säger i dag till tv-nytt att han inte behöver känna till alla detaljer kring partiets kampanjfinansiering. Enligt Wallin är det till och med bättre om han inte vet någonting om saken.
Transparency Finland kritiskt
Vid organisationen Transparency Finland som arbetar mot korruption anser man att sfp:s partiledning kommer med märkliga förklaringar. Vice ordförande Antti Pihlajamäki, säger sig vara förvånad över att en ordförande för ett politiskt parti inte känner till vem som finansierar partiets verksamhet.
Enligt Pihlajamäki skulle det vara viktigt för demokratin att partiledningen och medlemmarna är medvetna om vilka kopplingar som finns mellan bidragsvidare och partiet. -Också väljarna borde veta varifrån pengarna kommer, framhåller han.
Okänd Stiftelse
Stiftelsen för det tvåspråkiga Finland grundades för sex år sedan av industrimannen Stig Gustavson, sfp:s förre ordförande Christoffer Taxell och Svenska litteratursällskapets vd Henry Wiklund.
Den senaste redovisningen för året 2005 som finns inlämnad till stiftelseregistret visar att stiftelsen under det året tog emot donationer för drygt
I dag ser styrelsen ut så här: Där sitter tre före detta partiordförande, Pär Stenbäck, Taxell, och Ole Norrback, samt tre män från näringslivet, Konecranes styrelseordförande Stig Gustavson, Sampos vd Björn Wahlroos och Stig Stendahl som också är delegationsordförande i stiftelsen för Åbo Akademi.
Enligt uppgifter till Tv-nytt kommer bidragen framför allt från institutioner. Men den högsta ledningen i Svenska Kulturfonden, Svenska Litteratursällskapet och Svenska Folkskolans Vänner säger att de inte bidragit med pengar.
Jag vet inte om vi någonsin har fått så många finskspråkiga brev till Spotlight som nu. Men jag välkomnar debatten!
Läs meraDet skulle finnas skäl att beskriva Sydafrikas närhistoria just nu. Kampen mot apartheid, Nelson Mandela, rasrelationerna, kampen mot hiv och Aids? Men allt överskuggas av president Jacob Zumas sexuella framfart.
Läs meraYLE Västnyland drar till sig många kommentarer på sin webbsida. Kommentarerna diskuteras flitigt både på redaktionerna och utanför YLE. Var går gränsen för påhopp t.ex? Läs nyhetschef Patrik Rosströms tankar om kommentarerna!
Läs meraAmbassadör Alec Aalto lämnar Stockholm inom kort. Aalto flyttar tillbaka till Finland efter först tre år i Rom och nu tre år i Stockholm. Han efterträds av Markus Lyra.
Läs mera
Joakim Pirinen har under årens lopp premierats med priser och lovorden har haglat över honom – och det är bara att ställa sig i hyllningskören, skriver Sebastian Bergholm i sin recension.
Läs mera
"En lite rikare skala av nyanser hade gagnat berättelsen. Nu får den ofta träda i bakgrunden på bekostnad av själva teaterleken och de festliga detaljerna."
Läs mera
Onsdagen den 10 februari samlas representanter för alla Östersjöländer till ett unikt toppmöte i Helsingfors.
Läs mera