Lektion 2 - springskor

Martin.

Först en rapport från veckan som gick. Jag utförde pliktskyldigt Martins instruktioner. Det gjorde ont och var tungt och jag kände mig inte ett dugg lycklig. Men trots det, måste jag motvilligt erkänna att det kändes skönt efteråt. Fast visst var jag sjuk i kroppen, kunde knappt röra mig.

Då jag träffar Martin igen går vi igenom dagens tema, nämligen joggingskorna. Hurudana joggingskor ska man ha då man joggar? Hur väljer man rätt och är de dyrare bättre än de billiga?

Det bästa är om man kan få hjälp att välja sko vid en fotstegsklinik, eller om det i sportaffären finns meriterad personal. Man kan med fördel välja en lite tyngre sko, de lättare är sällan särskilt bra för foten om man är en vanlig motionär. Sen kan man välja mellan en neutral eller pronationsstödd sko, beroende på hur ens fotavtryck ser ut. Har man så kallad överprotation så kan man välja en sko som har en liten justering i bottnen som jämnar ut steget.

Och prisklassen då? Martin menar att ska man ha en bra löpsko så kostar den så där generellt från 100 euro och uppåt, men inte över 200 euro, så bra kan ingen sko vara.

Under vår träff sprang vi cirka 40 minuter, och gick ca 10 minuter. Det gick betydligt lättare den här gången, måste jag medge. Fast det är en lång väg klar, det fattar jag ju. Men det går framåt, fast jag trodde att det skulle ta längre tid.

Jag har aldrig funderat på allt det här om och omkring att komma i form och att springa. Men då man väl kommit igång så är det bra att ha någon att bolla sina idéer och tankar med, som jag gör med Martin. Har du en fråga kan du ställa den via Facebooks hemsida för Lördax, så kan vi hjälpa varandra.

Sen hjälper det ju faktiskt också att ha en egen hejarklack. Vilket var just vad jag hade; mitt i skogen stod några lågstadieklasser och såg glada ut och ropade ”heja!”.

Veckans uppgift är för övrigt att promenera raskt (man får också jogga) i en timme minst, och uppgift två att springa i minst 40 minuter och gå 10-15 minuter. Lycka till (mig själv)!

/Anki.
Visa / dölj kommenteringsformuläret




Säkerhet
Säkerhetskod - om du har problem med bilden kan du mejla din kommentar till svenska@yle.fi
Skriv in nummerserien, klicka sedan på "Skicka".
Vi förbehåller oss rätten att publicera, eller att låta bli att publicera, kommentarer. Alla kommentarer förhandsgranskas innan publicering. Utanför kontorstid och på veckoslut kan granskningen och publiceringen vara långsammare än på vardagar. Skriv sakliga inlägg och respektera andra skribenter. Följ lagen och håll en god ton i dina inlägg. Diskutera gärna livligt och kontakta redaktionen, ifall du upplever att ett publicerat inlägg bör tas bort av någon orsak: svenska@yle.fi
Anki Westergård. Bild: Yle

Ankis löpskola

Soffpotatisar, hören hit!


Ni vet de där typerna som man ser jogga runt. Man tänker kanske att man också skulle vilja vara en sån som har karaktären, som gillar att springa, som orkar och har flåset. År för år skjuter man upp Projektet: att komma i form. Men vet ni vad? Nu är det dags på riktigt.

Och du ska banne mig med. Jag är en riktig soffpotatis. Om soffpotatisarna skulle ha en förening skulle jag vara ordförande där. Så mycket älskar jag att ligga på soffan och äta och se på tv och inte ge mig ut och springa.

Men nu får det räcka. Jag behöver frisk luft och jag behöver bättre blodcirkulation. Jag behöver också sova bättre om nätterna och jag behöver mera muskler. Så är det, och då finns det bara en sak att göra och det är att ta på sig gummitossorna och ge sig ut.

Men är man soffpotatis så måste man ta det piano. Därför har jag skaffat en PT, alltså en personal trainer, åt mig och åt dig som också tycker att man borde, men inte haft motivationen. Han heter Martin och är human. Han vet att jag börjar från minus, att jag inte har några dolda timmar i löpspåret eller svettiga aerobicpass i bagaget, utan att jag faktiskt är novis.

En gång i veckan, sex veckor framöver, kommer Martin att träna mig och dig. Konceptet är enkelt; du lyssnar på inslaget jag gjort, gör likadant och följer de uppgifter Martin ger under den kommande veckan. Så ser vi hur långt vi kommer på de här veckorna! I alla fall kommer vi att vara i bättre skicka än vi är idag, om vi gör som Martin säger.

Om du har frågor (till mig eller Martin) kan du ställa dem på Lördax facebooksida eller via e-post på adressen lordax.vega@yle.fi. Och du som går med i den här utmaningen – hör av dig så kan vi stöda varandra!

Förutom att varje inslag bjuder på nya uppgifter och utmaningar som är mänskliga för en inbiten soffpotatis, så tar vi också upp olika teman som exempelvis kost,träningsskor, skador och teknik. Snälla du, detta är en vädjan från en soffpotatis till en annan: häng med mig, så orkar vi bättre!

Med vänlig hälsning,
Anki Westergård

Under allt som allt sex vårveckor kommer Anki Westergård med hjälp av sin personliga tränare Martin Norrgård att försöka rycka upp sig ur soffan och börja träna för att få bättre kondition. Hon har aldrig tränat förut, så det här är verkligen en utmaning av stora mått. Det bästa av allt är att alla lyssnare, och läsare, erbjuds möjligheten att hänga med!

Idag - tisdag 22.5

Föregående Nästa
Helsingfors

Namnsdag: Hemming

Titta och lyssna

Lyssna direkt

Mer från Svenska Yle