Huvudkaraktärerna


Louise "Lucie" Lilliehjelm
18–45 år
(Jessica Grabowsky)

Lucie är finlandssvensk överklass och mycket vacker. Hon är kvinnan som går sin egen väg. Lever ett fritt och förmöget liv. Är världsvan, självständig, utmanande och vågad. Hon bär alltid det senaste i mode och kultur. Hennes kärleksaffärer är ett ständigt samtalsämne.


Eric "Eccu" Widing
17-33 år
(Jacob Öhrman)

Eccu tillhör den finlandssvenska medelklassen. Han är skygg inför kärleken och kvinnor, men upprorisk i anden. Han förstår de rödas uppror men slåss ändå på de vitas sida. Han blir en framgångsrik fotograf.


Allan "Allu" Kajander
10-26 år
(Andreas af Enehielm)

Allu är den nyfikna pojken som genom sin pappa får följa de rödas uppror på nära håll. Kärleken till fadern präglar honom. Allu är bildskön, utåtriktad och kraftfull. Han arbetar som sjöman och hamnsjåare, och är en stor fotbollstalang.


Ivar Grandell
30-57 år
(Niklas Groundstroem)

Ivar kommer från enkel hantverkarfamilj, men har studerat vid Åbo Universitet. Han är lärare i Allus och Eccus skola. Men socialistiska ideal och spritmissbruk gör att han får sparken.


Cedric "Cedi" Lilliehjelm
17-33 år
(Oskar Pöysti)

Cedi är sin pappas pojke. Hård och arrogant. Han skulle vara den första att ställa sig på Tysklands sida mot Ryssland under kriget om han bara vore gammal nog. Cedi är en ivrig förespråkare för överklassens rätt att styra.


Enok Kajander
22-34 år
(Elmer Bäck)

Svarte Enok är Allus karismatiske far. Redan 1906 när Allu föds längtar Enok efter revolutionen. Han är både en kvinnokarl och suput, men rättvis och hederlig.


Övriga roller:

Henning Lund 18-34 år (Martin Bahne)
Jämnårig student med Lucie och vän till både Eccu och Cedi.

Henrietta Hultqvist 32-48 år
Svensk skådespelerska som arbetar vid Svenska Teatern sedan tio år.

Jarl "Jadi" Widing 45-56 år
Eccus far, järnvägsdirektör, amatörfotograf. Utåtriktad och en värnande far, men undflyende.

Astrid "Atti" Widing 45 år
Eccus mor, tyska som alltid hatat Helsingfors.

Anita "Nita" Widing 15-31 år
Eccus syster. Kontrollerad, kärleksfull.

Aina Gadolin 18-32 år (Alma Pöysti)
Eccus fru.

Vivan Fallenius 17-28 år
Hembiträde hos familjen Lilliehjelm 1906.

Mandi Salin 20-30 år
Arbetarflicka

Kaitsu Salin 17-32 år
Mandis bror och Allus bäste vän.

Rurik och Marie Lilliehjelm
Lucies och Cedis konservativa föräldrar.

Sigrid "Siggan" Lilliehjelm 20-25 år
Lucies duktiga syster.

Micki Morelius 18-34 år
Lucies bästa väninna och studiekamrat

Bruno Skrake 20-35 år
Med i de vitas skyddskår.

Lonni Tollet 18-34 år (André Wickström)
Ingår i vänskapskretsen.
Visa / dölj kommenteringsformuläret




Säkerhet
Säkerhetskod - om du har problem med bilden kan du mejla din kommentar till svenska@yle.fi
Skriv in nummerserien, klicka sedan på "Skicka".
Vi förbehåller oss rätten att publicera, eller att låta bli att publicera, kommentarer. Alla kommentarer förhandsgranskas innan publicering. Utanför kontorstid och på veckoslut kan granskningen och publiceringen vara långsammare än på vardagar. Skriv sakliga inlägg och respektera andra skribenter. Följ lagen och håll en god ton i dina inlägg. Diskutera gärna livligt och kontakta redaktionen, ifall du upplever att ett publicerat inlägg bör tas bort av någon orsak: svenska@yle.fi

Välj språk / Valitse kieli


Svensk startsidaSuomenkielinen etusivu
Där vi en gång gått. Bild: Helsinki-Filmi

Vem är vem?

Huvudkaraktärerna i Där vi en gång gått
Läs mera
Helsingfors 1920. Bild: Werner Berhard Sarlin

Helsingfors i en av huvudrollerna

Där vi en gång gått beskriver livet i Helsingfors i början av 1900-talet. Hur såg det ut på den tiden?
Läs mera

Nästa program

Idag - tisdag 22.5

Föregående Nästa
Helsingfors

Namnsdag: Hemming

Titta och lyssna

Lyssna direkt

Mer från Svenska Yle