Terapihundar

5.12.2011 10:33 Terapihund. Bild: Cityportal

Terapihundarna Lotta och Bianca jobbar på en barnskyddsenhet i Pargas med omhändertagna barn. Heidi Lundell, ergoterapeut, berättar i Min Morgon om varför det är bra att använda hundar i rehabiliteringen.

- En del av rehabiliteringen av barnen består av djurassisterade aktiviteter, säger Heidi Lundell.

Lundell ger ett konkret exempel på när hundarna kan komma till nytta:

- Man kan tänka sig att man har en tonårspojke som varken har mamma eller pappa och behöver lite extra kärlek. En pojke i tonåren har inte lätt att visa känslor, det är då lättare att krama en hund än en vårdare som jobbar där, säger hon.

Terapihundens storlek spelar inte så stor roll, det är snarare hundens lynne som är viktigt. Hunden ska vara lugn, i synnerhet när den är mycket med barn.

- En stor och lugn hund som man får krama, det känns bra, säger Lundell.

Hör mera om terapihundar i videoklippet nedan.

Terapihundar.


Ur Min Morgon 24.11.2011
Programvärdar: Bettina Sågbom och Paavo Väyrynen
Produktion: Cityportal Ab
  • Cecilia Wikman, redaktörCecilia Wikman, redaktör
Visa / dölj kommenteringsformuläret




Säkerhet
Säkerhetskod - om du har problem med bilden kan du mejla din kommentar till svenska@yle.fi
Skriv in nummerserien, klicka sedan på "Skicka".
Vi förbehåller oss rätten att publicera, eller att låta bli att publicera, kommentarer. Alla kommentarer förhandsgranskas innan publicering. Utanför kontorstid och på veckoslut kan granskningen och publiceringen vara långsammare än på vardagar. Skriv sakliga inlägg och respektera andra skribenter. Följ lagen och håll en god ton i dina inlägg. Diskutera gärna livligt och kontakta redaktionen, ifall du upplever att ett publicerat inlägg bör tas bort av någon orsak: svenska@yle.fi

Idag - onsdag 23.5

Föregående Nästa
Helsingfors

Namnsdag: Lydia

Hälsonyheter från svenska.yle.fi/nyheter

Mer från Svenska Yle