Antioxidanter

20.1.2012 13:08 Antioxidanter. Bild: Cityportal

I början av januari presenterade forskare vid Helsingfors universitet ett genombrott inom forskningen om åldrandets mekanismer. Enligt forskarna kan ålderssymptom som tunnare hud, skallighet och osteoporos bero på ett fel i stamcellernas energiproduktion, och felet kan enligt forskarna förebyggas genom att i ett tidigt skede tillföra antioxidanter.

Med anledning av de nya forskningsrönen besöker hälsopedagog Rauni Järnström Min Morgons studio och pratar om hur man kan mäta antioxidantnivån i kroppen.

- Maskinen visar det totala antioxidantskyddet på cellmembranen, det vill säga de antioxidanter som skyddar cellerna mot utifrån kommande fria radikaler. Ju högre tal man får i mätningen desto bättre, säger Rauni Järnström.

Järnström säger att det i Finland finns kring 10 apparater för att mäta antioxidantnivån i kroppen och att det har blivit allt vanligare att mäta sin antioxidantnivå. Apparaten kan bland annat användas för att kontrollera om olika kosttillskott fungerar.

Se hela diskussionen och antioxidantmätningen med Rauni Järnström i klippet nedan.

Rauni Järnström diskuterar antioxidanter.



Ur Min Morgon 18.01.2012
Programvärdar: Matilda Gyllenberg och Sonja Kailassaari
Produktion: Cityportal Ab
  • Cecilia Wikman, redaktörCecilia Wikman, redaktör
Visa / dölj kommenteringsformuläret




Säkerhet
Säkerhetskod - om du har problem med bilden kan du mejla din kommentar till svenska@yle.fi
Skriv in nummerserien, klicka sedan på "Skicka".
Vi förbehåller oss rätten att publicera, eller att låta bli att publicera, kommentarer. Alla kommentarer förhandsgranskas innan publicering. Utanför kontorstid och på veckoslut kan granskningen och publiceringen vara långsammare än på vardagar. Skriv sakliga inlägg och respektera andra skribenter. Följ lagen och håll en god ton i dina inlägg. Diskutera gärna livligt och kontakta redaktionen, ifall du upplever att ett publicerat inlägg bör tas bort av någon orsak: svenska@yle.fi

Idag - onsdag 23.5

Föregående Nästa
Helsingfors

Namnsdag: Lydia

Hälsonyheter från svenska.yle.fi/nyheter

Mer från Svenska Yle