"Bäst om offret själv tar saken på tal"

12.11.2010 9:50 Sabina Brunou är arbetsplatspsykolog. Bild: Cityportal Ab

Sabina Brunou är arbetsplatspsykolog. Här besöker hon Min Morgon för att tala om arbetsplatsmobbning.

Brunou berättar att omkring sex procent – 140 000 personer – av finländarna uppger att de känner sig mobbade på sina arbetsplatser.

- Det behöver inte vara utstuderad mobbing. Ibland är det omedvetna handlingar som någon kan känna sig kränkta av.

Brunou poängterar att upplevelsen är subjektiv. Det som är naturligt för en kan vara kränkande för någon annan. Det är ofta svårt att avgöra vad som är mobbning, det kan handla om subtila saker som gester eller ordval, saker som det är svårt att sätta fingret på. Då är det lätt att negligera problemet.

- Den bästa lösningen har visat sig vara att den mobbade själv tar upp problemet till diskussion, säger Brunou.

Hon gör skillnad på diskriminering och mobbning – det räcker med en gång för att man ska kunna kalla det för diskriminering, men mobbning handlar om upprepade negativa handlingar.


Ingela West

Ur Min Morgon 09.11.2010


Programvärdar: Mårten Svartström och Sonja Kailassaari
Produktion: Cityportal Ab 2010


Visa / dölj kommenteringsformuläret




Säkerhet
Säkerhetskod - om du har problem med bilden kan du mejla din kommentar till svenska@yle.fi
Skriv in nummerserien, klicka sedan på "Skicka".
Vi förbehåller oss rätten att publicera, eller att låta bli att publicera, kommentarer. Alla kommentarer förhandsgranskas innan publicering. Utanför kontorstid och på veckoslut kan granskningen och publiceringen vara långsammare än på vardagar. Skriv sakliga inlägg och respektera andra skribenter. Följ lagen och håll en god ton i dina inlägg. Diskutera gärna livligt och kontakta redaktionen, ifall du upplever att ett publicerat inlägg bör tas bort av någon orsak: svenska@yle.fi

Idag - onsdag 23.5

Föregående Nästa
Helsingfors

Namnsdag: Lydia

Hälsonyheter från svenska.yle.fi/nyheter

Mer från Svenska Yle