Rasmus Schüller inte orolig efter lårskadan – närmar sig nu milstolpe i landslagskarriären: ”Kan vara väldigt stolt”
Rasmus Schüller har fått köra lite lugnare träning under landslagets läger och det gör gott för hans skadade lår. EM ska inte vara i fara för mittfältaren. Det blir bättre för varje dag som går, säger han.
Flera skador har påverkat Finlands uppladdning inför sommarens EM. Först var det Tim Sparv som fick en knäskada och sedan kom dystra nyheter om både Teemu Pukki och Joel Pohjanpalo.
Alla tre har ändå gett lugnande besked och ser ut att kunna spela i EM. Samma gäller också för Rasmus Schüller.
I söndags haltade han av planen i Djurgårdens match mot IFK Göteborg. Schüller fick en smäll på låret i den andra halvleken.
– Det är helt okej, låret blir bättre för varje dag som går, säger Schüller på landslagets presskonferens.
Problemen uppstod för första gången för några veckor sedan då Schüller spelade i en match mot Östersund.
– Efter det har vi haft många matcher och jag har inte kunnat återhämta mig. Nu har det funnits några dagar där jag haft möjlighet att köra lite lättare träning och det har jag försökt göra, säger han.
Även Paulus Arajuuri har haft känningar av en skada under våren. Han missade ett flertal matcher för Pafos i den cypriotiska ligan i slutet av säsongen.
– Jag har haft en belastningsskada i höften men det inget farligt. När serieplatsen säkrades så fick jag vila lite, säger han.
Viktig träningsmatch mot Sverige
Landslaget samlades i Helsingfors igår och på lördag väntar en träningsmatch mot Sverige. Det är en match som den ständigt leende Arajuuri ser fram emot.
– Det blir en bra värdemätare för oss, och ett bra sätt att förbereda oss inför EM. De har skickliga spelare men är även bra som lag. Lite synd är det att Zlatan Ibrahimovic inte kan vara men, han är en stor profil, säger Arajuuri.
Det går inte att ta miste på hur mycket Arajuuri ser fram emot EM som startar med match mot Danmark den 12 juni.
– Vi har väntat länge på det här. Vi har mycket att vinna i EM, jag tror på det här laget och våra möjligheter. Jag är tacksam över att få vara med och förväntar mig en häftig sommar, säger han.
För Rasmus Schüller innebär de kommande veckorna att han kan nå en fin milstolpe i sin karriär – 50 A-landskamper.
– Det är något som jag vill uppnå under sommaren. Den mängden kan jag vara väldigt stolt över. Under åren kanske jag inte trodde jag att skulle spela så många landskamper. Det skvallrar också om hur länge jag varit med, säger 29-åringen.
Viktiga datum för landslaget:
29.5 Träningsmatch mot Sverige
1.6 EM-truppen presenteras
4.6 Träningsmatch mot Estland
12.6 EM-premiär mot Danmark