Hoppa till huvudinnehåll

Sport

Kanada och Sverige vann men ligger ändå risigt till – så här ser läget ut då VM-gruppspelet närmar sig sitt slut

Från 2021
Uppdaterad 29.05.2021 14:46.
Sverige och Kanada firar sina segrar.
Bildtext Sverige och Kanada firar sina VM-segrar på fredagen.
Bild: Imago sport / All Over Press - Jussi Nukari / Lehtikiva

Herrarnas ishockey-VM har bjudit på en stor mängd jätteskrällar. Kanada och Sverige är två topptippade lag som sensationellt löper risk att missa kvartsfinalspel. På lördagseftermiddagen tog Kazakstan ett stort kliv mot kvartsfinal genom att besegra Italien med hela 11–3 efter att ha vunnit den sista perioden med 8–2.

På fredagskvällen var de stora hockeynationerna i praktiken piskade att vinna sina matcher – och lyckades med bedriften. Kanada slog Kazakstan med 4–2, medan Sverige besegrade Storbritannien med 4–1.

Då 2–3 matcher återstår för varje lag är läget för Kanada och Sverige fortfarande kritiskt. Allt pekar på att både Lönnlöven och Tre Kronor är piskade att vinna sina två resterande matcher för att kunna ta sig vidare.

Danmark mötte i fredagens ena sena kvällsmatch Belarus. Belarus tog ledningen med både 1–0 och 2–1, men Danmark lyckades vända i den tredje perioden och vann med komfortabla 5–2. Laget tog också hand om skottstatistiken med klara 37–18.

I den andra sena matchen satte Norge käppar i hjulen för värdnationen Lettland. Matchen stod 3–3 efter både ordinarie matchtid och förlängning. Norge vann matchen på straffar och tog två poäng.

Kazakstans Roman Startjenko bråkar med Finlands Jere Sallinen.
Bildtext Kazakstans 35-årige anfallare Roman Startjenko noterades för 2+3=5 poäng mot Italien.
Bild: EPA-EFE/TOMS KALNINS

I lördagens två dagsmatcher gick det som förväntat.

Kazakstan tvålade till Italien med hela 11–3 i VM:s hittills målrikaste match och är smått sensationellt nära en plats bland de åtta bästa. På slutet rann det iväg, under matchens 14 sista minuter gick Kazakstan från 4–2 till 11–3.

Efter Tysklands 9–4-seger i premiären mot Italien har det inte gjorts tio mål i en och samma match.

I lördagens andra tidiga match slog Tjeckien i sin tur Storbritannien med 6–1.

Grupp A

Läget: tolv poäng kommer med all sannolikhet att räcka för att ta sig till kvartsfinal.

Ettan Ryssland och tvåan Schweiz kan än så länge sova lugnt med tanke på avancemang. Tre matcher var återstår.

Den på pappret starka gruppfyran Tjeckien har tagit åtta poäng på fem matcher och ligger bra till med tanke på matchprogrammet.

Tjeckien avslutar sitt gruppspel med överkomliga matcher då Danmark och Slovakien står för motståndet. Fyra poäng bör räcka, men blir det plumpar i protokollet kan danskarna eller slovakerna snuva Tjeckien på konfekten.

Tre Kronors förbundskapten Johan Garpenlöv coachar sitt lag i en match.
Bildtext Pressen är stor på Johan Garpenlöv som gör sitt första mästerskap som svensk förbundskapten.
Bild: Lehtikuva / Jussi Nukari

Mycket pekar på att Slovakien och Sverige gör upp om den sista kvartsfinalplatsen, men Sverige är förmodligen piskat att besegra både Slovakien och Ryssland för att ha en chans.

Sverige och Slovakien kan mycket väl landa på lika poäng och då avgör inbördes matcher. Insatserna är därmed enorma då lagen på söndagskvällen drabbar samman. En seger är ett måste för Tre Kronor.

Tabelltoppen i A-gruppen
LagMatcherPoäng
1. Ryssland49
2. Schweiz49
3. Slovakien49
4. Tjeckien58
5. Danmark58
6. Sverige56

Kvarvarande matcher för topplagen:

Ryssland

Schweiz, Sverige, Belarus
Schweiz

Ryssland, Belarus, Storbritannien

Slovakien

Danmark, Sverige, Tjeckien

Danmark

Slovakien, Tjeckien

Sverige

Slovakien, Ryssland

Tjeckien

Danmark, Slovakien

Grupp B

Läget: tolv poäng kommer med stor sannolikhet att räcka för avancemang.

I B-gruppen ser det jämnt ut, men matchprogrammet lär resultera i växande klyftor. Allt pekar på att Finland och USA gör upp om gruppsegern.

Finland har ett försprång på en poäng och fördel vid lika poäng. USA har ändå ett klart lättare program än Finland. För USA återstår matcher mot Norge, Tyskland och Italien, medan Finland spelar mot Tyskland, Lettland och Kanada.

Tar Finland åtta av nio möjliga poäng vinner laget gruppen.

Jukka Jalonen lotsar Finland i spelarbåset i matchen mot Italien.
Bildtext Jukka Jalonens Finland har allt i egna händer men Finland behöver leverera för att vinna gruppen..
Bild: Lehtikuva / Jussi Nukari

Kazakstan, som inför turneringen rankades som gruppens näst sämsta lag, ligger oerhört bra till. Laget möter Norge i den sista matchen. Med full pott och totalt 13 poäng är kvartsfinalplatsen nästan säker.

Tappar Kanada poäng i sina kvarvarande matcher mot Italien och Finland kan det vara färdigspelat. Kanada förlorade nämligen sina matcher mot Lettland och Tyskland och därför räcker det inte med att sluta på samma poäng.

Matchen Tyskland–Lettland avslutar gruppspelet på tisdagskvällen och kan ha en kvartsfinalplats i potten.

Tabelltoppen i B-gruppen
LagMatcherPoäng
1. Kazakstan610
2. Finland410
3. Tyskland49
4. USA49
5. Lettland58
6. Kanada56

Kvarvarande matcher för topplagen:

Finland

Tyskland, Lettland, Kanada

Tyskland

Finland, USA, Lettland

USA

Norge, Tyskland, Italien

Lettland

Finland, Tyskland

Kazakstan

Norge

Kanada

Italien, Finland

Resultat, lördag:

Italien–Kazakstan 3–11 (0–1, 1–2, 2–8)

Tjeckien–Storbritannien 6–1 (1–0, 3–1, 2–0)

Resultat, fredag:

Kazakstan–Kanada 1–4 (0–1, 1–1, 1–2)

Sverige–Storbritannien 4–1 (1–1, 2–0, 1–0)

Lettland–Norge 3–4 efter straffar (2–1, 0–1, 1–1)

Danmark–Belarus 5–2 (1–1, 0–1, 4–0)

Artikeln uppdaterad lördagen den 29 maj klockan 14.30 med resultat och uppdaterade grupptabeller.

Diskussion om artikeln