Åska, ofog och målarfärg – teatergänget är i full fart på Postbacken
Sommarteatern har nu flyttat ut till Postbacken i Illby för att finslipa allt inför premiären om två veckor. Alla 13 föreställningar är slutsålda.
Det är fart på penslarna och hela teaterensemblen. Den första dagen vid arenateatern går långt i fixandets tecken. Efter vintern och nyss lite ofog behövs lite ny färg på många ytor.
– Det är första gången jag är med och spelar sommarteater, men måla det har jag gjort förut, säger Marie Rosenberg, och håller i ett litet färgtråg.
Efter att åskan nästan fick in en fullträff på teatergruppens transportfordon har dagen gått i arbetets tecken, men inte med scenarbete.
– Det har hänt ganska mycket här. Vi har målat en del väggar och dörrar och satt upp en blomsterportal vid ingången, en bröllopsport, säger hon.
I pjäsen Ett underbart bröllop spelar Marie Rosenberg den andra kvinnan, fel kvinna som hon säger.
Intill står Walter Öhman och penslar på med vitt. De är båda två med på Postbacken för första gången.
– Med det andra färglagret på gång nu börjar det se fint ut. Jag har inspirerats av tanken på hur min bröllopssvit ska se ut. Äggvit är nice, säger han.
Hans rollperson, Björn vaknar upp på sin bröllopsdag bredvid en annan person än den han ska gifta sig med.
– Det är kanske inte så man vill börja sin bröllopsdag. Det blir ganska många om och men och många lögner som hittas på i stunden. Kanske han fixar det, säger Walter Öhman och avfyrar ett brett leende mot Marie Rosenberg.
På en stege balanserar regissören Jermo Grundström. Det gäller att få scenbelysning på plats.
– Vi har byggdag i dag så det är mycket att göra. Lampor ska hängas i dag och så ska allt målas, säger han.
Postbackens sommarteater fick redan lite “hjälp” med målandet. För några dagar sedan utsattes arenateatern för ofog.
– Tyvärr var det någon som tog sig in hit och målade lite extra och hade sönder lite rekvisita. Det mesta har vi redan putsat bort, men här på trappan syns ännu färg som vi måste ta bort, säger Jermo Grundström.
–Tråkigt att folk vill förstöra, men sådant är livet.
Att nu nästan normalt få repetera och spela är välkommet.
– Nu vill man komma ut och träffa människor, man vill se teater och uppleva saker. Postbacken är alltid en upplevelse och förhoppningsvis många skratt, säger han.
Alla 13 föreställningar blev snabbt slutsålda. Nu tar man in 50 personer, men Borgåbygdens ungdomsförbund har beredskap att reagera och sälja fler biljetter om det kommer nya påbud.
I vanliga fall finns det plats för 130 åskådare på den halvöppna arenateatern.
– Den här ensemblen är det helt fantastiskt att jobba med, de är talangfulla, tar initiativ och är duktiga på att hitta komiken i den här pjäsen, säger Jermo Grundström.
Premiär på Ett underbart bröllop är det den 22 juni.
