Hoppa till huvudinnehåll

Sport

Colorado fumlade bort segern efter Donskois mål – Aho kritisk efter Carolinas uttåg: "Vi har inte gjort framsteg"

Från 2021
Uppdaterad 09.06.2021 08:41.
Vegas firar framför Colorados mål.
Bildtext Vegas vände och vann den femte matchen.
Bild: ©Icon Sportswire (A Division of XML Team Solutions) All Rights Reserved

Efter en drömstart på slutspelet är Colorado plötsligt riktigt illa ute. Carolina åkte i sin tur på sommarlov – och Sebastian Aho tycker inte att laget gjorde några framsteg denna säsong.

I fyra matcher mot St. Louis och två mot Vegas gick allt som det skulle för Colorado.

Laget gick från klarhet till klarhet och såg ut som ett av slutspelets hetaste lag. Men nu är laget bara en match från sommarlov.

Gästande Vegas vände den femte matchen från ett tvåmålsunderläge och vann med 3–2 efter förlängning.

– De kunde ha lett med fyra eller fem puckar efter två perioder, men Fleury höll oss med i matchen, konstaterade Golden Knights kapten Mark Stone i Viaplays sändning.

Avalanche inledde bättre och två sekunder före första pausen satte Brandon Saad 1–0. Mikko Rantanen fick assist till målet.

Rantanen träffade ribban på slutet

Joonas Donskoi fick nöja sig med en plats i fjärdekedjan i matchen, men finländaren svarade för ett viktigt 2–0-mål.

Donskoi var ledig centralt i anfallszon då Colorado trummade på, och då pucken hittade till honom slog han till med ett hårt direktskott.

I den tredje perioden rasade "Avs". Två onödiga pucktapp ledde till att Vegas kunde komma ikapp genom Alex Tuch och Jonathan Marchessault.

I Vegas mål spikade Marc-André Fleury igen. Före slutsummern hann Rantanen pricka ribban, men tidigt i förlängningen var det i stället Stone som avgjorde på ett friläge.

– Fleury har burit oss genom hela säsongen. Dagens match borde ha varit avgjord efter två perioder, menade Stone.

Vegas har chansen att säkra avancemang på hemmaplan natten mot fredag finsk tid.

Aho efter uttåget: "Vi har inte gjort framsteg"

Efter det fjärde mötet harmade sig Carolinas tränare Rod Brind'Amour över att man förlorade trots att man lyckats överlista Andrej Vasilevskij fyra gånger i samma match.

I den femte matchen visade den ryske stjärnmålvakten åter varför han räknas till världens bästa. Vasilevskij spikade igen totalt och valdes till matchens bästa spelare efter 29 räddningar.

– Han gjorde en del fina, vältajmade räddningar. Det är vad bra målvakter gör. Han gjorde ett bra jobb i att inte ge oss momentum och få publiken ännu mer med oss, konstaterade Carolinas kapten Jordan Staal på presskonferensen enligt AP.

Tampa Bay tog en 2–0-bortaseger i den femte matchen efter mål av Brayden Point och Ross Colton och går vidare till semifinal med 4–1 i segrar.

– Jag tycker att vi hade en ganska bra grundserie, där vi i princip byggde för det här. Det finns helt enkelt ett visst självförtroende i vår trupp, sa Point.

Sebastian Aho driver med pucken mot back.
Bildtext Sebastian Ahos enda notering i den sista matchen var en tvåminutersutvisning.
Bild: AFP / Lehtikuva

Sebastian Aho var riktigt besviken på presskonferensen.

– Den här säsongen känns inte som ett steg framåt. Det kändes som att vi var redo för att göra framsteg.

– Det fanns många fina stunder i vår säsong. Jag har verkligen njutit av tiden med killarna. Men samtidigt känns det inte som att vi gått framåt, funderade finländaren.

Tampa möter Boston eller NY Islanders till näst.

Resultat

Carolina–Tampa Bay 0–2

CAR: Sebastian Aho 0+0, +/-0, 19.13

CAR: Jani Hakanpää 0+0, +/-0, 11.26

CAR: Teuvo Teräväinen 0+0, +/-0, 19.04

Colorado–Vegas 2–3 efter förlängning

COL: Joonas Donskoi 1+0, +1, 8.10

COL: Mikko Rantanen 0+1, +/-0, 19.34

Artikeln korrigerad gällande Mikko Rantanens poängsvit klockan 8.18.

Diskussion om artikeln