Hoppa till huvudinnehåll

Sport

Direkt: Friidrottslandslagets nivå mäts i lag-EM – bra chans för våra toppar att förbättra OS-rankningen

Uppdaterad 19.06.2021 16:44.

Finlands friidrottslandslag tävlar under veckoslutet bland tolv nationer om avancemang till Superligan i lag-EM i Cluj i Rumänien. På det individuella planet har våra toppnamn samtidigt chans att förbättra sin OS-rankning och fixa en OS-biljett till Tokyo.

I den finländska truppen finns fyra idrottare som redan är klara för OS: Topi Raitanen, Senni Salminen, Reetta Hurske och Elmo Lakka.

Dessutom finns det orsak att tro på bra rankningförbättringar av bland annat Viivi Lehikoinen på 400 meter häck, Elina Lampela i stav, Silja Kosonen i slägga och Sara Kuivisto på 800 meter och 1500 meter.

Däremot tvingades rekordhopparna och EM-medaljörerna Kristian Pulli och Ella Junnila ge ett sent återbud. Ersättarna är Kristian Bäck och Sini Lällä.

Av de tolv lagen som är med i Rumänien stiger två till Superligan, medan de tre sämsta faller till den tredje högsta nivån.

Förutom Finland och värdnationen Rumänien finns också Belgien, Belarus, Tjeckien, Estland, Grekland, Nederländerna, Norge, Sverige, Schweiz och Turkiet med i tävlingen.

Tävlingarna sänds direkt på Yle Arenan och som eftersändning i TV1 (lör) och TV2 (sön) med svenska kommentarer av Niklas Henrichson och Mikael Ylöstalo.

Sändningstider

Lör 19.6. Yle Arenan 16.55-22.15

TV1 22.00-23.30

Sön 20.6. Yle Arenan 15.55-21.30

TV2 21.30-23.00

Finlands trupp:

100 m: Samuel Purola Oulun Pyrintö,

200 m: Oskari Lehtonen Nurmijärven Yleisurheilu

400 m: Tuomas Lehtonen Liedon Parma

800 m: Ville Lampinen Kenttäurheilijat -58

1500 m: Joonas Rinne Saarijärven Pullistus

3000 m: Eemil Helander Jyväskylän Kenttäurheilijat

5000 m: Ossi Kekki Lahden Ahkera

3000 m hinder: Topi Raitanen Helsingin Kisa-Veikot

110 m häck: Elmo Lakka Jyväskylän Kenttäurheilijat

400 m häck: Oskari Mörö Esbo IF

Höjd: Daniel Kosonen Tampereen Pyrintö

Stav: Mikko Paavola Alajärven Ankkurit

Längd: Kristian Bäck Viipurin Urheilijat

Tresteg: Simo Lipsanen Lappeenrannan Urheilu-Miehet

Kula: Arttu Kangas Kankaanpään seudun Leisku

Diskus: Raine Munukka Kuortaneen Kunto

Slägga: Henri Liipola Someron Esa

Spjut: Lassi Etelätalo Joensuun Kataja

4 x 100 m: Riku Illukka Vantaan Salamat, Oskari Lehtonen Nurmijärven Yleisurheilu, Samuel Purola Oulun Pyrintö, Eljas Aalto IF Sibbo Vargarna, Elmo Lakka Jyväskylän Kenttäurheilijat

4 x 400 m: Tuomas Lehtonen Liedon Parma, Erik Back HIFK, Christian Vänttinen Naantalin Löyly, Eljas Aalto IF Sibbo Vargarna, Ville Lampinen Kenttäurheilijat -58.

Damer

100 m: Lotta Kemppinen HIFK

200 m: Anniina Kortetmaa Jyväskylän Kenttäurheilijat

400 m: Mette Baas Veitsiluodon Kisaveikot

800 m: Sara Kuivisto Borgå Akilles

1500 m: Sara Kuivisto Borgå Akilles

3000 m: Ilona Mononen Lahden Ahkera

5000 m: Nina Chydenius Gamlakarleby IF

3000 m hinder: Venla Saari Jyväskylän Kenttäurheilijat

100 m häck: Reetta Hurske Tampereen Pyrintö

400 m häck: Viivi Lehikoinen HIFK

Höjd: Sini Lällä Jyväskylän Kenttäurheilijat

Stav: Elina Lampela Oulun Pyrintö

Längd: Anne-Mari Lehtiö Kenttäurheilijat -58

Tresteg: Senni Salminen Imatran Urheilijat

Kula: Senja Mäkitörmä Varpaisjärven Vire

Diskus: Salla Sipponen Keuruun Kisailijat

Slägga: Silja Kosonen Someron Esa

Spjut: Anni-Linnea Alanen Vaasan Vasama

4 x 100 m: Lotta Kemppinen HIFK, Anniina Kortetmaa Jyväskylän Kenttäurheilijat, Anna Pursiainen Espoon Tapiot, Johanna Kylmänen Raision Kuula.

4 x 400 m: Mette Baas Veitsiluodon Kisaveikot, Viivi Lehikoinen HIFK, Amira Chokairy Helsingin Kisa-Veikot, Sara Kuivisto Porvoon Akilles, Johanna Kylmänen Raision Kuula.