Hoppa till huvudinnehåll

Sport

Direkt: Lag-EM avslutas med starka finländska grenar – flera grensegrar möjliga under söndagen

Uppdaterad 20.06.2021 15:50.

Finland går in i avslutningsdagen av lag-EM i rumänska Cluj från en nionde plats bland tolv lag. Under avslutningsdagen finns det ändå flera starka finländska grenar på programmet.

Åtminstone Silja Kosonen, Topi Raitanen och Elmo Lakka har goda möjligheter att kämpa om grensegern i tävlingen.

Intressant blir också att se hur Sara Kuivisto från Borgå Akilles orkar med sitt hårda program under veckoslutet.

Av de tolv lagen som är med i Rumänien stiger två till Superligan, medan de tre sämsta faller till den tredje högsta nivån. Efter öppningsdagen leder Nederländerna före Tjeckien.

Förutom Finland och värdnationen Rumänien finns också Belgien, Belarus, Tjeckien, Estland, Grekland, Nederländerna, Norge, Sverige, Schweiz och Turkiet med i tävlingen.

Tävlingarna sänds direkt på Yle Arenan och som eftersändning i TV2 med svenska kommentarer av Niklas Henrichson och Mikael Ylöstalo.

Sändningstider:

Sön 20.6. Yle Arenan 15.55-21.30

TV2 21.30-23.00

Finlands trupp:

100 m: Samuel Purola Oulun Pyrintö,

200 m: Oskari Lehtonen Nurmijärven Yleisurheilu

400 m: Tuomas Lehtonen Liedon Parma

800 m: Ville Lampinen Kenttäurheilijat -58

1500 m: Joonas Rinne Saarijärven Pullistus

3000 m: Eemil Helander Jyväskylän Kenttäurheilijat

5000 m: Ossi Kekki Lahden Ahkera

3000 m hinder: Topi Raitanen Helsingin Kisa-Veikot

110 m häck: Elmo Lakka Jyväskylän Kenttäurheilijat

400 m häck: Oskari Mörö Esbo IF

Höjd: Daniel Kosonen Tampereen Pyrintö

Stav: Mikko Paavola Alajärven Ankkurit

Längd: Kristian Bäck Viipurin Urheilijat

Tresteg: Simo Lipsanen Lappeenrannan Urheilu-Miehet

Kula: Arttu Kangas Kankaanpään seudun Leisku

Diskus: Raine Munukka Kuortaneen Kunto

Slägga: Henri Liipola Someron Esa

Spjut: Lassi Etelätalo Joensuun Kataja

4 x 100 m: Riku Illukka Vantaan Salamat, Oskari Lehtonen Nurmijärven Yleisurheilu, Samuel Purola Oulun Pyrintö, Eljas Aalto IF Sibbo Vargarna, Elmo Lakka Jyväskylän Kenttäurheilijat

4 x 400 m: Tuomas Lehtonen Liedon Parma, Erik Back HIFK, Christian Vänttinen Naantalin Löyly, Eljas Aalto IF Sibbo Vargarna, Ville Lampinen Kenttäurheilijat -58.

Damer

100 m: Lotta Kemppinen HIFK

200 m: Anniina Kortetmaa Jyväskylän Kenttäurheilijat

400 m: Mette Baas Veitsiluodon Kisaveikot

800 m: Sara Kuivisto Borgå Akilles

1500 m: Sara Kuivisto Borgå Akilles

3000 m: Ilona Mononen Lahden Ahkera

5000 m: Nina Chydenius Gamlakarleby IF

3000 m hinder: Venla Saari Jyväskylän Kenttäurheilijat

100 m häck: Reetta Hurske Tampereen Pyrintö

400 m häck: Viivi Lehikoinen HIFK

Höjd: Sini Lällä Jyväskylän Kenttäurheilijat

Stav: Elina Lampela Oulun Pyrintö

Längd: Anne-Mari Lehtiö Kenttäurheilijat -58

Tresteg: Senni Salminen Imatran Urheilijat

Kula: Senja Mäkitörmä Varpaisjärven Vire

Diskus: Salla Sipponen Keuruun Kisailijat

Slägga: Silja Kosonen Someron Esa

Spjut: Anni-Linnea Alanen Vaasan Vasama

4 x 100 m: Lotta Kemppinen HIFK, Anniina Kortetmaa Jyväskylän Kenttäurheilijat, Anna Pursiainen Espoon Tapiot, Johanna Kylmänen Raision Kuula.

4 x 400 m: Mette Baas Veitsiluodon Kisaveikot, Viivi Lehikoinen HIFK, Amira Chokairy Helsingin Kisa-Veikot, Sara Kuivisto Porvoon Akilles, Johanna Kylmänen Raision Kuula.