Hoppa till huvudinnehåll

Österbotten

Barnholken i Sundom får fortsätta: "En fin nyhet för oss som kämpat"

Från 2021
Lekplats med rutschbana. I bakgrunden skymtar havet.
Bild: Privat

Barnholken i Sundom i Vasa får fortsätta till hösten, möjligen som ett gruppdaghem. Vi är måna om att verksamheten ska kunna fortsätta, säger man på staden.

På måndag säger Vasa stads bildningsdirektör Christina Knookala att 12-13 barn har anmälts, vilket inte når upp till minimi 14 barn som nämnden för fostran och undervisning satte upp som gräns.

- Men vi är måna om att verksamheten ska kunna fortsätta på hösten och diskuterar som bäst om det är som ett vanligt daghem eller som ett gruppdaghem, säger Knookala.

Ett gruppdaghem ger lite mer spelrum vad gäller antalet barn, antalet vårdare och deras utbildning.

- Det skulle ge oss möjligheten att fortsätta så att alla som anmält sig kan börja och så får vi se i vilken form verksamheten stabiliserar sig under höstens gång, säger Knookala.

- Framtiden hänger sen väldigt långt på hur länge vi har tillräckligt med barn anmälda.

En anmälan till på fredag kväll

Sofia Sandin-Andersson är ordförande i Sundom daghems föräldraförening.

Sandin-Andersson har inte fått något besked om Barnholken innan hon får höra om det av Yle Österbotten.

- Det skulle vara en fin nyhet för oss som kämpat i ett halvt år för att bevara Barnholken. Vi vill också ha det bekräftat från stadens sida.

Sandin-Andersson förundrar sig över att det är 13 anmälningar, eftersom hon sent på fredag kväll fick veta att det lämnats in en 14:e anmälan.

- Den sista anmälan blev inlämnad på kvällen den 18 juni. I nämndens beslut fanns inget klockslag, så jag antar att den anmälan också räknas.

Antalet barn får inte minska

Sandin-Andersson önskar givetvis att holken ska få en fortsättning också för kommande familjer och barn.

- Jag vet att det finns folk som tänker lämna in ansökan om en plats från årsskiftet.

Christina Knookala utgår från att Barnholkens verksamhet fortsätter efter årssikftet.

- Det finns inget beslut om att Barnholken skulle stängas om barnantalet hålls på denna nivå. Om barnantalet sjunker tar vi ställning igen, säger Knookala.

Diskussion om artikeln