Hoppa till huvudinnehåll

Sport

Beachvolley

Från 2021
Beachvolley på Copacabana under sommar-OS 2016.
Bild: EPA/MARIO RUIZ

Turneringarna i beachvolley pågår mellan den 24 juli och 7 augusti.

Herrar

Grupp A
Mol/Sörum (NOR)
Lesjukov/Semenov (ROC)
Herrera/Gavira (ESP)
McHugh/Schumann (AUS)

Grupp B
Krasilnikov/Stojanovskij (ROC)
Perusic/Schweiner (CZE)
Plavins/Tocs (LAT)
Gaxiola/Rubio (MEX)

Grupp C
Cherif/Ahmed (QAT)
Gibb/Crabb (USA)
Carambula/Rossi (ITA)
Heidrich/Gerson (SUI)

Grupp D
Alison/Alvaro Filho (BRA)
Brouwe/Meeuwsen (NED)
Lucena/Dalhausser (USA)
Azaad/Capogrosso (ARG)

Grupp E
Bryl/Fijalek (POL)
Evandro/Bruno Schmidt (BRA)
Grimalt/Grimalt (CHI)
Abicha/El Graoui (MAR)

Grupp F
Ishijima/Shiratori (JPN)
Thole/Wicker (GER)
Nicolai/Lupo (ITA)
Kantor/Losiak (POL)

Lördag 24 juli
04:00 Alison/Alvaro Filho – Azaad/Capogrosso
10:00 Lesjukov/Semenov – Herrera/Gavira
15:00 Brouwer/Meeuwsen – Lucena/Dalhausser
16:00 Mol/Sörum – McHugh/Schumann

Söndag 25 juli
04:00 Ishijima/Shiratori – Kantor/Losiak
05:00 Evandro/Bruno Schmidt – Grimalt/Grimalt
10:00 Bryl/Fijalek – Abicha/El Graoui
11:00 Cherif/Ahmed – Heidrich/Gerson
14:00 Thole/Wickler – Nocolai/Lupo
16:00 Gibb/Crabb – Carambula/Rossi

Måndag 26 juli
04:00 Kransilnikov/Stojanovskij – Gaxiola/Rubio
09:00 Lesjukov/Semenov – McHugh/Schumann
11:00 Perusic/Schweiner – Plavins/Tocs
16:00 Mol/Sörum – Herrera/Gavira

Tisdag 27 juli
04:00 Ishijima/Shiratori – Nicolai/Lupo
06:00 Alison/Alvaro Filho – Lucena/Dalhausser
09:00 Evandro/Bruno Schmidt – Abicha/El Graoui
11:00 Bryl/Fijalek – Grimalt/Grimalt
14:00 Thole/Wickler – Kantor/Losiak
15:00 Brouwer/Meeuwsen – Azaad/Capogrosso

Onsdag 28 juli
03:00 Gibb/Crabb – Heidrich/Gerson
11:00 Herrera/Gavira – McHugh/Schumann
14:00 Cherif/Ahmed – Carambula/Rossi
16:00 Mol/Sörum – Lesjukov/Semenov

Torsdag 29 juli
05:00 Lucena/Dalhausser – Azaad/Capogrosso
10:00 Perusic/Schweiner – Gaxiola/Rubio
11:00 Krasilnikov/Stojanovskij – Plavins/Tocs
16:00 Alizon/Alvaro Filho – Brouwer/Meeuwsen

Fredag 30 juli
04:00 Carambula/Rossi – Heidrich/Gerson
05:00 Grimalt/Grimalt – Abicha/El Graoui
10:00 Nicolai/Lupo – Kantor/Losiak
15:00 Bryl/Fijalek – Evandro/Bruno Schmidt
16:00 Cherif/Ahmed – Gibb/Crabb

Lördag 31 juli
05:00 Ishijima/Shiratori – Thole/Wickler
09:00 Plavins/Tocs – Gaxiola/Rubio
10:00 Krasilnikov/Stojanovskij – Perusic/Schweiner
15:00 Lucky Loser
16:00 Lucky Loser

Söndag 1 augusti
03:00 Åttondelsfinaler

Måndag 2 augusti
03:00 Åttondelsfinaler

Onsdag 4 augusti
03:00 Kvartsfinal
04:00 Kvartsfinal
15:00 Kvartsfinal
16:00 Kvartsfinal

Torsdag 5 augusti
04:00 Semifinal
16:00 Semifinal

Lördag 7 augusti
04:00 Bronsmatch
05:30 Final

Damer

Grupp A
Pavan/Humana-Paredes (CAN)
Verge-Depre/Heidrich (SUI)
Sude/Borger (GER)
Stam/Schoon (NED)

Grupp B
Ross/Klineman (USA)
Keizer/Meppelink (NED)
Liliana/Elsa (ESP)
Xue/Wang X (CHN)

Grupp C
Agatha/Duda (BRA)
Bansley/Wilkerson (CAN)
Wang F/Xia (CHN)
Gallay/Pereyra (ARG)

Grupp D
Ana Patricia/Rebecca (BRA)
Claes/Sponcil (USA)
Graudina/Kravcenoka (LAT)
Makokha/Khadambi (KEN)

Grupp E
Artacho del Solar/Clancy (AUS)
Makroguzova/Cholomina (ROC)
Menegatti/Orsi Toth (ITA)
Lidy/Leila (CUB)

Grupp F
Ishii/Murakami (JPN)
Hüberli/Betschart (SUI)
Ludqig/Kozuch (GER)
Hermannova/Slukova (CZE)

Lördag 24 juli
03:00 Ishi/Murakami – Hermannova/Sulkova
05:00 Agatha/Duda – Gallay/Pereyra
06:00 Pavan/Humana-Paredes – Stam/Schoon
09:00 Hüberli/Betschart – Ludwig/Kozuch
11:00 Verge-Depre/Heidrich – Sude/Borger
14:00 Bansley/Wilkerson – Wang/Xia

Söndag 25 juli
03:00 Ross/Klineman – Xue/Wang
06:00 Artacho del Solar/Clancy – Lidy/Leila
09:00 Makrogulzova/Cholomina – Menegatti/Orsi Toth
15:00 Keizer/Meppelink – Liliana/Elsa

Måndag 26 juli
03:00 Claes/Sponcil – Graudina/Kravcenoka
05:00 Ana Patricia/Rebecca – Makokha/Khadambi
06:00 Pavan/Humana-Paredes – Sude/Borger
10:00 Hüberli/Betschart – Hermannova/Slukova
14:00 Ishii/Murakami – Ludwig/Kozuch
15:00 Verge-Depre/Heidrich – Stam/Schoon

Tisdag 27 juli
03:00 Ross/Klineman – Liliana/Elsa
05:00 Bansley/Wilkerson – Gallay/Pereyra
10:00 Keizer/Meppelink – Xue//Wang
15:00 Agatha/Duda – Wang/Xia

Onsdag 28 juli
04:00 Ishii/Murakami – Hüberli/Betschart
05:00 Ana Patricia/Rebecca – Graudina/Kravcenoka
09:00 Ludwig/Kozuch – Hermannova/Slukova
10:00 Makroguzova/Cholomina – Lidy/Leila
15:00 Artacho del Solar/Clancy – Menegatti/Orsi Toth

Torsdag 29 juli
03:00 Claes/Sponcil – Makokha/Khadambi
04:00 Pavan/Humana-Paredes – Verge-Depre/Heidrich
09:00 Sude/Borger – Stam/Schoon
14:00 Wang/Xia – Gallay/Pereyra
15:00 Agatha/Duda – Bansley/Wilkerson

Fredag 30 juli
03:00 Ross/Klineman – Keizer/Meppelink
09:00 Artacho del Solar/Clancy – Makroguzova/Cholomina
11:00 Liliana/Elsa – Xue/Wang
14:00 Menegatti/Orsi Toth – Lidy/Leila

Lördag 31 juli
03:00 Ana Patricia/Rebecca – Claes/Sponcil
04:00 Graudina/Kravcenoka – Makokha/Khadambi
11:00 Lucky Loser
14:00 Lucky Loser

Söndag 1 augusti
03:00 Åttondelsfinaler

Måndag 2 augusti
03:00 Åttondelsfinaler

Tisdag 3 augusti
03:00 Kvartsfinal
04:00 Kvartsfinal
15:00 Kvartsfinal
16:00 Kvartsfinal

Torsdag 5 augusti
03:00 Semifinal
15:00 Semifinal

Fredag 6 augusti
04:00 Bronsmatch
05:30 Final

Diskussion om artikeln