Hoppa till huvudinnehåll

Sport

Fotboll

Uppdaterad 21.07.2021 08:33.
Megan Rapinoe firar ett mål mot Holland i VM-finalen 2019 som USA vann med 2–0.

Som vanligt tjuvstartar fotbollen i OS. Den första omgången för damer spelas onsdag 21 juli medan herrarna spelar sina första matcher en dag senare.

Herrar

Grupp A
Japan
Sydafrika
Mexiko
Frankrike

Grupp B
Nya Zeeland
Sydkorea
Honduras
Rumänien

Grupp C
Egypten
Spanien
Argentina
Australien

Grupp D
Brasilien
Tyskland
Elfenbenskusten
Saudiarabien


Torsdag 22 juli
10:30 Egypten – Spanien
11:00 Nya Zeeland – Sydkorea
11:00 Mexiko – Frankrike
11:30 Elfenbenskusten – Saudiarabien
13:30 Argentina – Australien
14:00 Japan – Sydafrika
14:00 Honduras – Rumänien
14:30 Brasilien – Tyskland

Söndag 25 juli
10:30 Egypten – Argentina
11:00 Frankrike – Sydafrika
11:00 Nya Zeeland – Honduras
11:30 Brasilien – Elfenbenskusten
13:30 Australien – Spanien
14:00 Japan – Mexiko
14:00 Rumänien – Sydkorea
14:30 Saudiarabien – Tyskland

Onsdag 28 juli
11:00 Saudiarabien – Brasilien
11:00 Tyskland – Elfenbenskusten
11:30 Rumänien – Nya Zeeland
11:30 Sydkorea – Honduras
14:00 Spanien – Argentina
14:00 Australien – Egypten
14:30 Sydafrika – Mexiko
14:30 Frankrike – Japan

Lördag 31 juli
11:00 Kvartsfinal 1C – 2D
12:00 Kvartsfinal 1A – 2B
13:00 Kvartsfinal 1D – 2C
14:00 Kvartsfinal 1B – 2A

Tisdag 3 augusti
11:00 Semifinal W26 – W28
14:00 Semifinal W25 – W27

Fredag 6 augusti
14:00 Bronsmatch

Lördag 7 augusti
14:30 Final

Damer

Grupp E
Japan
Kanada
Storbritannien
Chile

Grupp F
Kina
Brasilien
Zambia
Holland

Grupp G
Sverige
USA
Australien
Nya Zeeland

Onsdag 21 juli
10:30 Storbritannien – Chile
11:00 Kina – Brasilien
11:30 Sverige – USA
13:30 Japan – Kanada
14:00 Zambia – Holland
14:30 Australien – Nya Zeeland

Lördag 24 juli
10:30 Chile – Kanada
11:00 Kina – Zambia
11:30 Sverige – Australien
13:30 Japan – Storbritannien
14:00 Holland – Brasilien
14:30 Nya Zeeland – USA

Tisdag 27 juli
11:00 USA – Australien
11:00 Nya Zeeland – Sverige
14:00 Chile – Japan
14:00 Kanada – Storbritannien
14:30 Holland – Kina
14:30 Brasilien – Zambia

Fredag 30 juli
11:00 Kvartsfinal 2E – 2F
12:00 Kvartsfinal 1E – 3FG
13:00 Kvartsfinal 1G – 3EF
14:00 Kvartsfinal 1F – 2G

Måndag 2 augusti
11:00 Semifinal W20 – W22
14:00 Semifinal W19 – W21

Torsdag 5 augusti
11:00 Bronsmatch

Fredag 6 augusti
05:00 Final