Hoppa till huvudinnehåll

Sport

Friidrott

Uppdaterad 25.07.2021 19:35.
Annimari Korte kilpaili viime kesänä suoran jalan takareisi vahvasti teipattuna. Sama vaiva on edelleen pika-aiturin riesana.

Friidrotten pågår mellan den 30 juli och 8 augusti.

Finländska deltagare: Ella Junnila, Veli-Matti “Aku” Partanen, Aleksi Ojala, Kristian Pulli, Topi Raitanen, Elmo Lakka, Annimari Korte, Reetta Hurske, Senni Salminen, Jarkko Kinnunen, Sara Kuivisto, Viivi Lehikoinen, Wilma Murto, Elina Lampela, Kristiina Mäkelä, Krista Tervo, Silja Kosonen, Lassi Etelätalo, Toni Kuusela, Oliver Helander, Maria Huntington

Fredag 30 juli
03:00 3000 meter hinder (h), kval
03:15 Höjdhopp (h), kval
03:45 Diskus (h), kvalgrupp A
03:55 800 meter (d), försök
04:55 400 meter häck (h), försök
05:20 Diskus (h), kvalgrupp B
05:40 100 meter (d), försök
-------
13:00 5000 meter (d), försök
13:05 Tresteg (d), kval
13:25 Kula (d), kval
14:00 4x400 meter, försök
14:30 10000 meter, (h), final

Lördag 31 juli
03:00 400 meter häck (d), försök
03:30 Diskus (d), kvalgrupp A
03:40 Stavhopp (h), kval
03:50 800 meter (h), försök
04:45 100 meter häck (d), försök
04:55 Diskus (d), kvalgrupp B
05:35 100 meter (h), försök
---------
13:10 Längdhopp (h), kval
13:15 100 meter (d), semifinal
13:45 100 meter (h), försök
14:15 Diskus (h), final
14:50 800 meter (d), semifinal
15:35 4x400 meter (mixed), final
15:50 100 meter (d), final

Söndag 1 augusti
03:10 Slägga (d), kvalgrupp A
03:40 3000 meter hinder (d), försök
03:50 Längdhopp (d), kval
04:35 Kula (d), final
04:40 Slägga (d), kvalgrupp B
04:45 400 meter (h), försök
---------
13:10 Höjdhopp (h), final
13:15 100 meter (h), semifinal
13:45 100 meter häck (d), semifinal
14:20 Tresteg (d), final
14:25 800 meter (h), semifinal
15:05 400 meter häck (h), semifinal
15:50 100 meter (h), final

Måndag 2 augusti
03:00 Slägga (h), kvalgrupp A
03:35 1500 meter (d), försök
04:20 Längdhopp (h), final
04:30 Slägga (h), kvalgrupp B
04:30 200 meter (d), försök
05:50 100 meter häck (d), final
---------
13:20 Stavhopp (d), kval
13:25 200 meter (d), semifinal
14:00 Diskus (d), final
14:05 400 meter (h), semifinal
14:35 400 meter häck (d), semifinal
15:15 3000 meter hinder (h), final
15:40 5000 meter (d), final

Tisdag 3 augusti
03:00 Tresteg (h), kval
03:05 1500 meter (h), försök
03:20 Spjut (d), kvalgrupp A
03:45 400 meter (d), försök
04:50 Spjut (d), kvalgrupp B
04:50 Längdhopp (d), final
05:05 200 meter (h), försök
06:20 400 meter häck (h), final
---------
13:10 110 meter häck (h), försök
13:15 Kula (h), kvalgrupp A
13:20 Stavhopp (h), final
14:00 5000 meter (h), försök
14:35 Slägga (d), final
14:40 Kula (h), kvalgrupp B
14:50 200 meter (h), semifinal
15:25 800 meter (d), final
15:50 200 meter (d), final

Onsdag 4 augusti
03:00 Tiokamp, 100 meter
03:05 Spjut (h), kvalgrupp A
03:35 Sjukamp, 100 meter häck
03:55 Tiokamp, längdhopp
04:35 Spjut (h), kvalgrupp B
04:35 Sjukamp, höjdhopp
05:00 110 meter häck (h), semifinal
05:30 400 meter häck (d), final
05:40 Tiokamp, kula
---------
12:30 Tiokamp, höjdhopp
13:00 1500 meter (d), semifinal
13:05 Sjukamp, kula
13:30 400 meter (d), semifinal
14:00 3000 meter hinder (d), final
14:15 Slägga (h), final
14:30 Sjukamp, 200 meter
15:05 800 meter (h), final
15:30 Tiokamp, 400 meter
15:55 200 meter (h), final

Torsdag 5 augusti
03:00 Tiokamp, 110 meter häck
03:10 Höjdhopp (d), kval
03:40 Sjukamp, längdhopp
03:50 Tiokamp, diskus grupp A
04:00 4x100 meter (d), försök
04:55 Tiokamp, diskus grupp B
05:00 Tresteg (h), final
05:05 Kula (h), final
05:30 4x100 meter (h), försök
05:55 110 meter häck (h), final
06:30 Sjukamp, spjut grupp A
06:45 Tiokamp, stavhopp
07:40 Sjukamp, spjut grupp B
---------
10:30 20 kilometer gång (h)
13:15 Tiokamp, spjut grupp A
13:20 Stavhopp (d), final
13:25 4x400 meter (d), försök
14:00 1500 meter (h), semifinal
14:20 Tiokamp, spjut grupp B
15:00 400 meter (h), final
15:20 Sjukamp, 800 meter
15:40 Tiokamp, 1500 meter
23:30 50 kilometer gång (h)

Fredag 6 augusti
10:30 20 kilometer gång (d)
14:25 4x400 meter (h), försök
14:50 Spjut (d), final
15:00 5000 meter (h), final
15:35 400 meter (d), final
15:50 1500 meter (d), final
16:30 4x100 meter (d), final
16:50 4x100 meter (h), final

Lördag 7 augusti
01:00 Maraton (d)
13:35 Höjdhopp (d), final
13:45 10000 meter (d), final
14:00 Spjut (h), final
14:40 1500 meter (h), final
15:30 4x400 meter (d), final
15:50 4x400 meter (h), final

Söndag 8 augusti
01:00 Maraton (h)